‘Cilj je da nastavnici usvoje osnovna znanja o bolestima i određenim stanjima kako bi mogli prepoznati promjene u ponašanju učenika i pojavu prvih simptoma te staloženo i bez panike pružiti adekvatnu prvu pomoć’, poručili su iz koprivničkog Crvenog križa.
Koprivnički Crveni križ provodi edukacije osposobljavanja odgojno-obrazovnih radnika za pružanje prve pomoći učenicima sa zdravstvenim teškoćama.
Nedavno su provedene edukacije prve pomoći u Osnovnoj školi Sokolovac, koprivničkoj Osnovnoj školi Braća Radić te u Osnovnoj školi Andrije Palmovića u Rasinji, a proveli su ih Dragutin Šnajdar i Dražen Curman, liječnici i predavači u koprivničkom Crvenom križu.
“Cilj je da nastavnici usvoje osnovna znanja o bolestima i određenim stanjima kako bi mogli prepoznati promjene u ponašanju učenika i pojavu prvih simptoma te staloženo i bez panike pružiti adekvatnu prvu pomoć”, poručili su iz koprivničkog Crvenog križa.
Učitelji su pritom slušali o postupcima zbrinjavanja ozljeda, praktično probali zbrinuti najteže ozljede koje ugrožavaju život te su vidjeli kako se rukuje s automatskim vanjskim defibrilatorom. Tom prilikom obradili su teme kao što su astma, konvulzije, šećerna bolest, gušenje, alergije i anafilaktički šok, gubitak svijesti, oživljavanje, krvarenja, opekline i smrzotine, trovanja i imobilizacije.
Dosad su edukacije provedene u devet škola, a do kraja školske godine održat će se u svim ostalim školama na području djelovanja koprivničkog Crvenog križa, a ono uključuje Koprivnicu i 11 općina.
Sredstva je osiguralo Gradsko društvo Crvenog križa Koprivnica, a program edukacije osmislio je Hrvatski Crveni križ te za njega dobio pozitivno mišljenje Agencije za odgoj i obrazovanje te Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.