Još 1954. godine 12 europskih zemalja osnovalo je Europsku organizaciju za nuklearna istraživanja poznatu pod nazivom CERN (European Council for Nuclear Research).
Francuski fizičar Louis de Broglie prvi je iznio službeni prijedlog na Europskoj konferenciji u Lozani za osnivanjem europskog laboratorija koji bi ujedinio europske znanstvenike. UNESCO-vo poticanje formiranja regionalnih laboratorija za istraživanje u cilju povećanja međunarodne znanstvene suradnje doprinijelo je razvoju i osnivanju Privremenog europskog vijeća za nuklearna istraživanja, a nakon toga 29. rujna 1954. službeno je oformljena Europska organizacija za nuklearna istraživanja – CERN.
Danas CERN pruža svakodnevni napredak pojedinaca koji zajedničkim snagama djeluju diljem svijeta i time doprinose razvoju znanosti. CERN ujedinjuje ljude, zaljubljenike u znanost i pruža širi pogled na svijet, pogled koji nema granica i zbog toga je nepredvidiv.
CERN je ujedinio i koprivničke gimnazijalce koji su proslavili CERN-ov 60. rođendan na neobičan i kreativan način, snimanjem milenijske fotografije ispred gimnazijske zgrade.