Križevačka vijećnica Iva Rupčić (HSS) na zadnjoj je sjednici Gradskog vijeća odlučila glasati protivno svojim stranačkim kolegama.
Iako je tema bila najobičnije tehničke naravi u kojoj je oporba htjela iskoristiti sjednicu za redovnu točku dnevnog reda Pitanja i prijedlozi, vladajući vijećnici nisu htjeli dopustiti održavanje te točke, došlo je do glasanja pri kojem se Rupčićka priklonila oporbi.
Prizor je to koji poznavatelje političkih prilika ne ostavlja ravnodušnim s obzirom da je praktički nemoguće pronaći podatke o takvoj vrsti slobode stranačkih vijećnika pri odlučivanju pa makar i u jednostavnim, tehničkim točkama. Starosjedioci mi pričaju kako funkcioniraju stvari, a kažu da se većina odluka svodi na jednu osobu i par bočnih laskavaca koji obnašaju vodeće pozicije. I nije to primjer iz prakse samo jedne stranke već ustaljeni obrazac ponašanja svih struktura koji žele uspostaviti direktnu vladavinu s vrha.
Što je zapravo Iva Rupčić tim činom htjela poručiti? Ima li ona uistinu vlastito mišljenje koje smije iskazati u glasanju bez obzira na stranački kurs ili se ipak okuražila i gradi vlastitu poziciju unutar novog rasporeda snaga koji se stvara u križevačkom HSS-u?
Druga bitna stvar koja se desila ovih dana, prema pisanje nekih medija, raspuštanje je križevačkog HSS-a na čelu sa šefom gradskog odbora Tomislavom Katanovićem. Pregledom njihovih web stranica dočekat će vas plavkasti ekran s porukom – This Account Has Been Suspended. HSS je postavio novog povjerenika Tomislava Pasaričeka iz Sv. Ivana Žabna, proces transformacije je u tijeku i jedan od najjačih stranačkih ogranaka u Hrvatskoj dobit će potpuno novo lice nakon što proces završi.
Hrvatska seljačka stranka ima dugu povijest i tradiciju vladanja Križevcima, ali čini se kako je sve palo u vodu nakon odlaska čovjeka koji je stvorio njenu modernu povijest barem u križevačkim okvirima. Gradonačelnik Branko Hrg i bivši predsjednik stranke koji je samostalno odlučio otići da bi se priklonio kao nezavisni HDZ-ovoj listi na parlamentarnim izborima, a njegov zadnji potez bio je učlanjenje u Hrvatsku demokršćansku stranku koju zastupa u saborskim klupama.
Bio je to jedini put za čovjeka koji se i dalje želi aktivno baviti politikom. Pitanje je što će se desiti s jednom od najjačih lokalnih organizacija u Hrvatskoj? Na čijoj će strani biti tih famoznih skoro 800 članova HSS-a u Križevcima? Hoće li svi krenuti za svojim dosadašnjim šefovima ili će ostati u stranci i pokušati odigrati ziheraški? Kamo uopće krenuti, kojim putem, tko će ih voditi? Kao što sam i najavio, Križevce očekuje vruća politička zima jer lokalni se izbori bliže, nova godina je pred vratima, a kampanja se odvija svaki dan pred našim očima.