Ludbreška projektantska tvrtka i jedan zidarsko-fasaderski obrt Ludbrežanki Ljiljani morat će platiti ukupno nešto više od 116 tisuća eura naknade štete te gotovo 33 tisuće eura sudskih troškova zbog loše izvedenih radova na kući, odnosno što joj se kuća naherila na močvarnom tlu, a oni nisu poduzeli mjere da se to spriječi prilikom gradnje niti su htjeli sanirati kad ih je upozorila što se dogodilo. Drugim riječima, ispada da su izgradili kuću na mulju.
Odlučio je tako Općinski sud u Varaždinu, doduše nepravomoćno.
Vještak: Kuća je pogubna
Objašnjavajući razloge tužbe, Ludbrežanka je navela kako je, prije no što je tužene obavijestila o nedostacima i tražila popravak, sama platila geomehaničko ispitivanje uzoraka tla koje je pokazalo da tlo ispod kuće nije nosivo te je trebalo napraviti zamjenski sloj. Potom je potražila mišljenje vještaka za građevinarstvo koji je uočio nekoliko pukotina koje ukazuju na to da kuća nije stabilna, da je neprimjerena za stanovanje, a da sanacija nije moguća zbog nestabilnog tla koje je moguće zamijeniti samo ako se kuća ukloni.
Ipak je dodao da se nedostaci na kući mogu sanirati injektiranjem specijalnim masama pod pritiskom, odnosno ispunima pukotina, a da je uzrok ovih pukotina deformacija tla koje nije moguće zamijeniti novim bez uklanjanja građevine. Ističe i da je kuća nagnuta za 7-8 centimetara. Smatra da su tuženi odgovorni za narušenu stabilnost konstrukcije kuće i da je neprimjerena za stanovanje, pogibeljna za život.
Tuženi su osporili svoju odgovornost tvrdeći da su objekt izgradili u skladu s dokumentacijom propisanom zakonom o prostornom uređenju i gradnji te pravilima struke. Ispitivanje tla morao je pribaviti investitor i dati ga projektantu na korištenje, tako da nisu imali nikakvih saznanja o terenu i nisu mogli posumnjati da se radi o nepovoljnom tlu. Isto tako, tijekom gradnje nisu se pojavile okolnosti koje bi dovele u sumnju da zemljište nije podobno za građenje.
Kuća sagrađena na nasipu
No, sud se priklonio nalazu vještaka koji je kazao kako je kuća sagrađena na nasipu i kako je našao elaborat koji definira pripremu tog građevinskog zemljišta u kojem je bilo napisano da na zemljište treba izvesti nasipavanje tla te je to sadržano u DPU zone Centar 3 u Ludbregu, koji je objavljen u službenom vjesniku Varaždinske županije. Također je kazao kako gradnju objekata u nasipima uvijek treba izbjegavati i ovo što je na lokaciji nađeno nije pogodno tlo za temeljenje konkretne kuće ili uopće objekata.
Također je kazao da bi izvođač trebao biti u stanju prepoznati da se radi o nasipu ako u tom dijelu iskopa naiđe na komadiće cigle, no ne može tvrditi da su tuženi naišli na odlomke cigle niti može tvrditi da su se odlomci cigle nalazili tamo u vrijeme gradnje kuće. Ponovio je da statička stabilnost zgrade nije ugrožena. Ne tvrdi da je potrebna sanacija, ali da je on preporuča kako bi se izbjegla svaka mogućnost daljnjeg slijeganja.
– Prije nego što bi se kuća prevrnula, došlo bi do takvih oštećenja na zidovima i drugim konstruktivnim elementima da bi se kuća prije urušila nego što bi se prevrnula – kazao je.
Sud je potom pozvao svjedoke koju su trebali potvrditi je li tuženima bilo poznato ili je trebalo biti poznato o kakvoj se nekretnini radi, imajući u vidu djelatnost kojom su se i do tada bavili niz godina.
Oni su iskazali kako je tuženima kao i svjedocima bilo poznato od ranije da se radi o nekvalitetnom tlu za izradu temelja stambenih objekata, odnosno bilo kakvih objekata jer se radi o muljevitom tlu, a posebno u dijelu ulice tužiteljice gdje je u svrhu pripreme tla za gradilišta dolazilo do nekontroliranog nasipavanja tog područja bez zbijanja tla.
Sud Ljiljani ipak nije priznao potpunu štetu, dakle, da bi kuća bila za rušenje, već da je moguće izvesti radove kojima se postojeće stanje zadržava bez opasnosti od daljnjih deformacija tla i slijeganja građevine.
Obje se strane još mogu žaliti na ovu presudu u roku od 15 dana.