Načelnik općine Koprivnički Ivanec, Mario Švegović, i predsjednik Udruge Zelena Piškornica dr. Ivica Jakupić danas su se obratili medijima kako bi dali svoj osvrt na situaciju odlagališta za otpad i tvrtke Piškornica i komentirali neke teze izrečene na prošlotjednoj konferenciji za medije koju je održao direktor Piškornice Mladen Ružman.
Švegović je najprije istaknuo utjecaj odlagališta na okoliš te komentirao nevoljkost ostalih suosnivača odlagališta da se zagađenost sanira.
– Znate da su i prije analize pokazivale prisutnost teških metala i arsena, a nitko od župana četiri županije nije iskazao volju da promijeni stanje i da se situacija sanira. Važnije im je bila ekonomska strana. Shvaćam da sam senzibilniji na to od njih koji ne žive ovdje, no moram skrenuti pozornost na situaciju s otrovnim muljem u Međimurju. Tamo se dan poslije krenulo sa sanacijom, a tu se nije ni pokušalo tako nešto. Sada je red na Piškornici da pozove inspekciju koja će utvrditi stanje i predložiti rješenje – napomenuo je načelnik.
Također se osvrnuo i na količine otpada koje su na odlagalištu te izrazio sumnju u zakonitost dovođenog smeća.
– Nisu imali okolišnu dozvolu niti dozvolu za gospodarenje otpadom kada su se dovozile gomile i smatram da je sve što se dovozilo nelegalno – rekao je on.
Napomenuo je da problema za korisnike ne bi bilo da se odlagalište zatvori jer u susjednim županijama ima dovoljno odlagališta da se privremeno otpad tamo deponira, a ne vjeruje ni u to da se Piškornica ne bi mogla financirati te je kao primjer za to naveo vrijeme kada je Komunalac upravljao odlagalištem i pokrivao svoje potrebe s 15 tisuća tona godišnje. Također je predložio i novu lokaciju odlagališta.
– Ovo je odlagalište lokalnog karaktera i ne bi se smio dovoziti otpad iz četiri županije. Svaka županija trebala bi odlagati svoj otpad kod sebe dok se situacija ne riješi. Ovo nije podobna lokacija zbog podvodnih voda, Prigorje je puno podobnija lokacija zbog prirodne barijere od pet do deset metara gline u zemlji – uvjeren je Švegović.
Prema njegovim riječima nelogično je da se kao relevantna uzima studija utjecaja na okoliš koja je napravljena kada su količine otpada bile izrazito manje.
– Studija je napravljena 2001. godine i bazirana je na 8000 tona otpada. Danas imamo 100.000 tona tako da je čudno da se sve bazira na tome – smatra načelnik.
Njegove stavove dijeli i Ivica Jakupić, koji u ime udruge Zelena Piškornica ne odustaje od zahtjeva zatvaranja odlagališta na Piškornici pod svaku cijenu.
– Gospodarenje otpadom ima više aspekata, moralni, ekonomski i ekološki. S moralnog aspekta čudno je da se otpad vozi na toliko veliku udaljenost sve do Ivanca, no to se događa. Smeće bi svakome trebalo ostati u vlastitom dvorištu. Zalažemo se da se otpad zbrinjava na razini županije i da se otvori jedan deponij za otpad koji se ne može više razvrstati. Postojeći deponij nije adekvatan, prije svega su tu podzemne vode na jedan metar od površine. Teren je neprihvatljiv već u startu, kao i bilo gdje niz Dravu zbog naslaga pijeska i šljunka – uvjeren je Jakupić.
Najavio je i daljnje akcije Udruge Zelena Piškornica, a osim prikupljanja potpisa za zatvaranje Piškornice, namjeravaju održati i edukativnu radionicu razvrstavanja otpada za građane.