Premda je berba i žetva jesenskih kultura još daleko, dugotrajno sušno razdoblje izazvalo je zabrinutost poljoprivrednika što će uopće brati ili žeti. S razlogom jer osim suše prijeti i tuča pa je želja za obilnijim oborinama ipak prožeta zebnjom.
Stručnjaci, agronomi, upozoravaju kako će prinosi svakako stradati, ovisno o trajanju visokih temperatura.
Tatjana Martinović, voditeljica Savjetodavne službe naše županije pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, rekla nam je kako su nepovoljan raspored oborina i dugotrajne vrlo visoke temperature tijekom ljetnih mjeseci najviše pogodile kukuruz od svih ratarskih kultura.
Prinos kukuruza
– Očekuje se niži prinos suhog zrna kukuruza, a prinos i kvaliteta kukuruzne silaže također će biti manji. Relativno kratko razdoblje u razvoju kukuruza, a to su period svilanja i oplodnje, kod kukuruza su najosjetljivije faze na nepovoljne vanjske uvjete (visoke temperature i nedostatak vode) i slabu ishranu biljnim hranjivima – kazala je Martinović te dodala kako nabrojeni čimbenici imaju vrlo velik utjecaj na prinos kukuruza.
Zbog slabije oplodnje, naime, smanjuje se broj zrna na klipu, što se kasnije ne može nadoknaditi nikakvim mjerama.
– Vrlo toplo, vruće i suho vrijeme prije izbijanja i u izbijanju metlice iz vršnog lista utječe na slabiju oplodnju. Osim toga, suh vjetar dodatno utječe na slabiju oplodnju. U jako izraženim slučajevima, oplodnja može izostatati i biljke su jalove. Naime, pri visokim temperaturama rast metlice jako se ubrzava, ona brzo izbija iz vršnog lista, i ranije nego što je normalno, nekad tijekom samog izbijanja iz vršnog lista, pelud praši. Obratno, rast svile je pri takvim vremenskim uvjetima usporen, ona iz komušine izbija kasnije nego što je uobičajeno. Svila ne izbija u vrijeme najvećeg prašenja peluda, nego pet do šest dana kasnije, na samom kraju prašenja peluda ili poslije toga. U takvom slučaju slaba oplodnja i slaba ozrnjenost klipova i jalovost biljaka posljedica je toga što u vrijeme svilanja nema dovoljno peluda za oplodnju – objasnila je Martinović.
Dodaje kako u literaturi možemo pronaći podatak da visoke dnevne temperature od 30 do 35 stupnjeva krajem srpnja i početkom kolovoza, u vrijeme svilanja, mogu izazvati smanjenje prinosa kukuruza.
Suncokret i soja
– Zasad je kukuruz posijan rano ove godine u dobrom stanju jer je faza cvatnje bila prije ovih toplinskih valova. Oštećenje ovisi o tlu, agrotehnici, poziciji parcele i hibridu. Parcele uz rijeke, jezera, na težim tlima (ilovasta i glinasta tla) manje će biti oštećene od posljedica visokih temperatura – kazala je Tatjana Martinović.
Što se tiče suncokreta, istaknula je, zasad su usjevi u dobroj kondiciji, a tek će se tijekom žetve vidjeti je li došlo do značajnog smanjenja hektolitarske mase zrna. Nešto je teža situacija sa sojom.
– Pojava odbacivanja cvjetova i manji broj formiranih mahuna po biljci, kao i manji broj zrna u mahuni te sitnija zrna, uzrokovat će smanjenje prinosa – zaključila je Martinović.