Podaci pokazuju stabilnost u broju osoba liječenih zbog opijata. Već nekoliko godina u Centru imamo jednak broj od 20-tak osoba liječenih zbog opijata – ističu iz Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije.
Još od 1987. godine i odluke Glavne skupštine UN-a 26. lipnja obilježava se kao Međunarodni dan borbe protiv zloporabe droga i nezakonite trgovine drogama. Glavni cilj je postići međunarodno društvo bez droga. No, to je težak i mukotrpan posao, pogotovo na svjetskoj razini, i pitanje je koliko je realno da se konzumacija droge može iskorijeniti u potpunosti.
Europsko izvješće o drogama 2015. godine govori da je najčešće konzumiranu ilegalnu drogu, kanabis, u Europi u 2013. godini probalo oko 19,3 milijuna osoba, od čega 14,6 milijuna maloljetnika i mlađih odraslih osoba. Korištenje heroina je u opadanju, stoji u izvješću, ali i dalje je 1,3 milijuna konzumenata u Europskoj uniji. Što se, pak, kokaina tiče, preklani je zabilježeno oko 78.000 zapljena i ukupno 63 tone na europskom tržištu. S obzirom na to da postoji još mali milijun vrsta droga na tržištu, više nego zabrinjavajuće brojke.
Kako se s problemom droge nose u Koprivničko-križevačkoj županiji otkrili su u županijskom Zavodu za javno zdravstvo.
U Centru za zaštitu mentalnog zdravlja i prevenciju ovisnosti, ističu, prošle godine liječilo se 55 osoba zbog zloupotrebe psihoaktivnih droga, 22 zbog opijata i 33 zbog ostalih droga.
“Podaci pokazuju stabilnost u broju osoba liječenih zbog opijata. Već nekoliko godina u Centru imamo jednak broj od 20-tak osoba liječenih zbog opijata i uglavnom su svi na supstitucijskoj terapiji – metadon/buprenorfin. Broj liječenih osoba zbog zloporabe ostalih droga ostao je na razini prošle godine. Od ostalih droga najzastupljenija je i dalje marihuana, a imamo još zloporabu amfetamina i sintetičkih kanabinoida – kazali su iz županijskog Zavoda za javno zdravstvo, koji su raširenost problema uzimanja sredstava ovisnosti među mladima unazad više godina istražili anketom kod prvih i završnih razreda srednje škole.
Prema podacima objavljenima u komparativnoj studiji, koja obuhvaća 2002., 2007. i 2012. godinu, vidljivo je da je konzumiranje droga među srednjoškolcima nisko i u padu.
“Godine 2012. je 14,6 posto učenika srednjih škola konzumiralo neku drogu. Najčešće se konzumira marihuana, ali je u porastu konzumiranje sintetičkih droga – sintetičkih kanabinoida”, istaknuto je u studiji pod nazivom Stanje i trendovi zloporabe sredstava ovisnosti među srednjoškolcima Koprivničko-križevačke županije, čija je autorica bila Davorka Gazdek.