Rukometni klub Podravka s.d.d. i Nogometni klub Slaven Belupo prošle su godine poslovali s minusom.
Kako je izvijestio Podravski list u broju od ponedjeljka, Podravkin neto gubitak prošle je godine bio dva milijuna kuna, a preneseni gubitak iz prijašnjih godina iznosi 7,3 milijuna kuna.
Međutim, od listopada 2014. godine, kad je klub postao dioničko društvo, poslovao je pozitivno.
– Taj se gubitak odnosi na prijašnje razdoblje i skupljao se godinama. Mi smo trenutno likvidni i svoje obveze redovito plaćamo – rekla je Božica Palčić, direktorica RK Podravke s.d.d.
Nije tajna da se u ranijim godinama trošilo više nego što se imalo, klubu je prijetio stečaj, pa je preoblikovan u sportsko dioničko društvo. Zbog tog financijskog utega iz prošlih vremena klub je uzeo zajam od tvrtke Podravka u iznosu 4,67 milijuna kuna te ga počinje plaćati od 1. srpnja.
Odrazilo se to i na snagu prve ekipe, koju su napustile igračice s velikim ugovorima, poput Jelene Živković. Klub se orijentirao na mlade igračice iz vlastitog pogona te kvalitetne mlade hrvatske rukometašice i trener Goran Mrđen dobio je zadatak i treću godinu zaredom stvarati novu ekipu.
Neslužbeno pak doznajemo da je 3,3 milijuna kuna duga predmet kriminalističke istrage o kojoj trenutno nije moguće dobiti više podataka.
Inače, godišnji prihod sponzorstva Belupa zapravo je i jedini prihod kluba te se kreće oko pet milijuna kuna. O svim ovim brojkama bit će više riječi na skupštini RK Podravke s.d.d. koja će se održati 23. srpnja.
NK Slaven Belupo prošle je godine poslovao s minusom nešto većim od milijun kuna. Prihodi su bili 14,9 milijuna kuna, a rashodi 16 milijuna kuna.
– Likvidnost nije dovedena u pitanje, no daleko od toga da je situacija lagana. Pronađite mi klub u Hrvatskoj koji ne posluje s minusom – kazao nam je direktor Slavena Belupa Zvonimir Šimunović.
Pojasnio je i minus u prošlogodišnjem poslovanju.
– Mi smo 2013. završili u plusu te smo prenijeli dobit u 2014. godinu i na taj način prošlu godinu završili u plusu.
Slavenu Belupu za normalno funkcioniranje godišnje treba oko 15 milijuna kuna, a sponzorski ugovor s Belupom pokriva otprilike trećinu tog iznosa te je prema dostupnim podacima prošle godine iznosio 5,5 milijuna kuna.
Farmaceuti posljednjih nekoliko godina, otkako su sponzorska sredstva smanjena za više od polovice iznosa, zapravo preživljavaju zahvaljujući prodaji igrača te je izvjesno da će i ove godine nekoga morati transferirati kako bi popunili rupu u godišnjem proračunu.
Klub zapravo opstaje zahvaljujući pojačanom angažmanu rijetkih članova klupskog vodstva koji podmeću svoja leđa kako bi ”dovukli” novac u klub. Jer, igrače nije jednostavno prodati kako to možda laicima izgleda.
Zasad su tržištu najzanimljiviji mladi vezni igrači Petar Brlek i Ljuban Crepulja, vjerojatno će i oni uskoro putevima Darija Čanađije, Silvija Rodića i Darija Melnjaka, koji su u posljednje vrijeme napustili redove koprivničkog prvoligaša.