Muzej grada Koprivnice organizirao je danas svečano otvorenje novog dijela stalnog muzejskog postava pod nazivom „Samo je vu goricaj živlenja pravi raj“.
Postav je realiziran u sklopu INTERREG V-A programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska 2014. – 2020. kroz projekt „Vinski folklor kao povijesni identitet Podravine i Pomurja“ (reVITAlize) provođen od 1. rujna 2020. godine.
Otvorenje novog postava posljednja je aktivnost u sklopu projekta u sklopu kojeg je u suradnji s Gradom Koprivnica obnovljen podrumski dio središnje muzejske zgrade, nabavljena potrebna oprema (namještaj, tehnika) i producirani audiovizualni materijali koji prate dvije teme: tradicijsko vinogradarstvo i pučku pobožnost. U odabiru predmeta i priča sudjelovali su gotovo svi muzealci, a postav je kombinacija tradicionalnog muzejskog shvaćanja izložbe i korištenja suvremenih mogućnosti interpretacije kulturne baštine kroz jedan dio podravske svakodnevice. O prijašnjim aktivnostima i detaljima smo izviještavali ranije.
Tijekom dvogodišnjeg trajanja projekta Muzej je realizirao 12 prigodnih izložbi, suorganizirao WineFest i Vinsku konferenciju, predstavio tradicijsku proizvodnju mošta za prošlogodišnjih Podravskih motiva, osmislio Plemenku kao novu sakralno-vinsku tematsku rutu, naručio interpretacijski plan novog postava, izradio web stranicu projekta i druge promotivne materijale (tisak, suveniri).
Ravnatelj Muzeja Grada Koprivnice Robert Čimin prilikom otvorenja podrumskih prostorija kazao je kako je projekt od izuzetno velike važnosti, a u sklopu njega uređeni su prostori koji su bili u izuzetno lošem građevinskom stanju. Osim toga, uz pomoć projekta postavljen je novi dio stalnog postava na koji će se u budućnosti nadograđivati nove teme.
– Za ovu prigodu izdvojili smo dvije usko vezane teme, vinogradarstvo i pučka pobožnost, a između njih dolazi klet kao središte vinogradarskog svemira koja je specifikum sjeverozapadne Hrvatske. Danas smo svjedoci otvaranja mnogih interpretacijskih centara, mi to nismo htjeli u cjelosti, preuzeli smo dio, kombinirali tradicionalni muzejski pristup gdje predmet mora ispričati svoju priču, a u isto vrijeme neke druge teme naše umjetnosti predstaviti korištenjem novih suvremenih tehnologija – kazao je ravnatelj Čimin te dodao kako je projekt Vinski folklor kao povijesni identite Podravine i Pomurja rezultirao zanimljivim rezultatima istraživanja stručnjaka.
– Istraživanjem vinogradarske godine došli smo do toga da imamo veliki broj katoličkih svetaca koje je moguće pretočiti u drugu temu, a to je pučka pobožnosti. To znači da su na određene svece određeni poslovi morali biti odrađeni, oni su diktirali tempo i njihovo radno vrijeme. Kroz pučku pobožnost ispričali smo priču koju pomalo zaboravljamo, a to je da se potrebno sjetiti svakodnevno Boga i blažene djevice Marije – kazao je Čimin.
Ispred Ministarstva kulture i medija događaju je prisustovala ravnateljica Uprave za arhive, knjižnice i muzeje Anuška Deranja Crnokić koja je čestitala nositelju projekta i partnerima na završetku projekta realiziranog uz pomoć europskih fondova.
Ksenija Ostriž, zamjenica gradonačelnika Koprivnice kazala je kako su ljudi iz Muzeja Grada i EU odjela Grada napravili dobar posao, a u projektu je bilo angažirano jako puno koprivnički projektanata i poduzetnika.
– Svi su naučili dosta o tome kako napraviti i konzervirati povijesnu baštinu, a i kako ju interpretirati i dati turistima i građanstvu neke nove sadržaje – rekla je Ostriž.
Projekt „reVITAlize“ financiran je u okviru Interreg V-A programa prekogranične suradnje Mađarska-Hrvatska 2014.-2020.
Glavni korisnik projekta je Grad Koprivnica dok su projektni partneri Muzej grada Koprivnice, Mađarsko kulturno neprofitno društvo regije Mura.
Vrijednost projekta je 998.227,08 EUR, od čega se iz proračuna Grada Koprivnice kao vodećeg partnera projekta osiguralo 402.640,88 EUR, a proračuna Muzeja grada Koprivnice 139.062,59 EUR.
Projekt ReVITAlize usmjeren je na revitalizaciju vinskog folklora i brendiranje prekogranične regije u smislu održivog visokokvalitetnog brenda u području vinskog folklora.
U okviru projekta djelomice se energetski obnovio Muzej grada Koprivnice, dok se u Totszentmartonu izgradila eko kuća. Isto tako u okviru projekta financirana je oprema i tradicionalni postavi predviđeni za izložbe iz područja vinskog folklora.
“Sadržaj je proizveden je uz financijsku pomoć Europske unije. Sadržaj je isključiva odgovornost Grada Koprivnice i ni pod kojim uvjetima ne odražava stav Europske unije i/ili Upravljačkog tijela.”