Stvarnost je surova, populacija nam stari, a smještajni kapaciteti za tu dobnu skupinu ograničeni su i postaju nasušna potreba. Potvrđuje to i brojka od 2598 molbi koliko ih se trenutno nalazi na listi čekanja županijskog Doma za starije i nemoćne osobe Koprivnica.
Ova ustanova socijalne skrbi tijekom prošle je godine zaprimila ukupno 213 molbi za smještaj od čega se 164 njih odnosilo na stanarski dio, a 49 na odjel zdravstvene njege. Prema brojkama iz godišnjeg izvješća moguće je vidjeti da je za smještaj u Domu u velikom postotku, ipak, zainteresirana ženska populacija. Od ukupnog broja molbi, njih 34 su pristigle od muškaraca, 105 su ih poslale žene, dok su zajedničku molbu sastavila i poslala 37 bračna para.
Kao što smo naveli, na listi čekanja trenutno se nalazi 2598 molbi, s time da za stanarski dio čeka 2082, a zdravstveni 516 osoba.
S druge, pak, strane, na smještaj su u 2021. primljena 72 korisnika, od toga 48 njih na odjel zdravstvene njege, a 24 u stanarskom djelu. U najvećem djelu primljeni su korisnici s područja Koprivničko-križevačke županije i to njih 55 iz Koprivnice, dva iz Križevaca, sedam iz Đurđevca i osam vanjskih, koji su primljeni radi spajanja obitelji.
Najstarijoj korisnici je 97 godina, žena je čak 80 posto
U Domu su tijekom prošle godine umrla 43 korisnika, a otišlo je, odnosno iselilo ukupno 10. Prema analitici, posljednjeg dana 2021. u Domu je bilo smješteno 285 osoba. Ako gledamo prema godinama života, najviše je korisnika, točno njih 189, u dobi od 75 do 89 godina, što iznosi 73,3 posto ukupnog broja. Među svim korisnicima 80 posto ih je žena. Najstarija korisnica Doma ima 97 godina, a najdulje u njemu boravi korisnica rođena 1939., koja je tamo, vjerovali ili ne, punih 26 godina.
Kad su financije u pitanju, Dom je prošle godine ostvario 15,8 milijuna kuna prihoda i 15,5 milijuna rashoda. Dio od 10,3 milijuna otišao je na zaposlenike te je ostvaren višak od 337 tisuća kuna.
– Rashodovna strana raspoređivana je puno pažljivije i skromnije, obavljalo se samo najnužnije, a neki su radovi zbog poskupljenja materijala prolongirani za tekuću godinu – naveli su iz Doma u godišnjem izvješću.
Ako se ovogodišnjem višku prebroji 568 tisuća kuna manjka iz 2020. godine, ukupni manjak za pokriće u narednom razdoblju iznosi 231 tisuću kuna.
Broje 97 zaposlenika, a u planu je proširenje tavanskog djela
Od ukupno 10.3 milijuna kuna koliko je utrošeno na zaposlene, iznos od 9,7 milijuna otišao je na njihove plaće i doprinose. Nešto manje od 82 tisuće kuna utrošeno je za jubilarne nagrade za 19 zaposlenika, na božićnicu za 98 radnika potrošeno je 144 tisuće kuna, regres za 108 radnika koštao je 162 tisuće kuna, dok je za ukupno četiri otpremnine osigurano 60 tisuća kuna.
U Domu je prošle godine bilo zaposleno 97 osoba, od čega najviše njegovateljica, njih 28. Tu je i 12 čistačica i 15 medicinskih sestri i tehničara. Za pripremu obroka bilo je zaduženo sedam kuhara i šest pomoćnih radnika. Na recepciji su zaposlene četiri osobe, koliko i na radnom mjestu pralje.
Kad je u pitanju ograničenost kapaciteta dobra je vijest da će se tavanski dio “novije” zgrade povećati za 24 mjesta, stacionarnih kapaciteta. Prema trenutnoj ideji bit će namijenjen isključivo pacijentima u izolaciji zbog COVID-19 ili drugih zaraznih bolesti. Projekt je planiran u partnerstvu sa Županijom Koprivničko-križevačkom, a bit će pokriven sredstvima iz EU fondova.