Projekt “Vinski folklor kao povijesni identitet Podravine i Pomurja” – Revitalize koji se sufinancira u okviru Interreg V-A programa prekogranične suradnje Mađarska-Hrvatska 2014.-2020. danas je priveden kraju završnom konferencijom održanom u koprivničkom Domu mladih.
Projekt ReVITAlize provodio se pune dvije godine, a usmjeren je bio na revitalizaciju vinskog folklora i brendiranje prekogranične regije u smislu održivog visokokvalitetnog brenda u području vinskog folklora.
Ksenija Ostriž, zamjenica koprivničkog gradonačelnika, na današnjem je završnom događanju istaknula zadovoljstvo i zahvalila projektnim partnerima i ekipi EU odsjeka u gradskoj upravi koja je sve odradila vrhunski.
– Veseli što stavljamo točku na I na ovom projektu. Postoji cijeli niz rezultata ovog projekta koji je jako važan. Puno se istraživanja napravilo, filmova snimilo. S odobravanjem ovog projekta već smo krenuli u razradu novih, veselimo se jer imamo ideja za dalje, veselimo se iskoracima u muzeološkim aktivnostima i kulturnom životu grada – kazala je Ostriž.
Gordana Biondić, voditeljica projekta, predstavila je rezultate koje su u dvije godine postigli.
U okviru projekta djelomice je energetski obnovljen Muzej grada Koprivnice, dok je u Totszentmartonu izgrađena eko kuća. Isto tako u okviru projekta financirana je nabavka opreme i tradicionalnog postava predviđenog za izložbe iz područja vinskog folklora.
Muzej i tradicionalna eko kuća u Totszentmartonu kao kulturne fokusne točke za promociju tradicije vinskog folklora i enologije u Hrvatskoj i Mađarskoj tijekom trajanja projekta organizirale su niz izložbi, stručnih skupova, radionice, Dane otvorenih vinskih dana u okviru kojih će okupiti prekogranične OPG-ove, stručnjake u enologiji te promovirati održivi visokokvalitetni brend u području vinskog folklora u prekograničnoj regiji.
Maša Zamljačanec, koja je bila dio projektnog tima Muzeja grada Koprivnice predstavila je aktivnosti koje su u posljednje dvije godine izveli.
Ispred projektnog partnera iz Mađarske obratila se Zorica Puklavec Lukacs, predstavila je neprofitno društva Mura regija, te isto tako, u prezentaciji predstavila provedene aktivnosti unatrag dvije godine.
Ivana Gregurec okupljenima je detaljno objasnila što se učinilo u sklopu energetske obnove i radove koji su provođeni na zgradi Muzeja grada Koprivnice.
U sklopu projekta rekonstruiran je i opremljen dio Muzeja, opremljena eko kuća u Totszentmartonu, brendirani zajednički prekogranični turistički paketi u području vinskog folklora, organizirani Dani Martinja, Otvoreni dani vina, Wine fest, izložbe i interaktivne radionice na Renesansnom festivalu sa svrhom oživljavanja vitikulture i starih zanata, isto tako, organizirane su sakralno – vinske tematske rute.
Glavni korisnik projekta je Grad Koprivnica, dok su projektni partneri bili Muzej grada Koprivnice i Mađarsko kulturno neprofitno društvo regije Mura (Mura és Vidéke Foglalkoztatási Szociális és Közművelődési Közhasznú).
Vrijednost projekta je 998.227,08EUR. Iz proračuna Grada Koprivnice osigurano je 402.640,88EUR, Muzeja grada Koprivnice 139.062,59EUR dok je iz proračuna Mađarskog kulturno neprofitnog društva regije Mura stiglo 456.523,61EUR
Projekt je trajao od 01. listopada 2020. – 30. rujna 2022.
“Sadržaj je proizveden je uz financijsku pomoć Europske unije. Sadržaj je isključiva odgovornost Grada Koprivnice i ni pod kojim uvjetima ne odražava stav Europske unije i/ili Upravljačkog tijela.”