-1 C
Koprivnica
Ponedjeljak, 20. siječnja 2025.
No menu items!
- Oglasni prostor -
PADA PROIZVODNJA PLINA U PODRAVINI

Naše plinske bušotine su na izdisaju, proizvodnja će trajati još maksimalno 15 godina
N

Polja Molve, Kalinovac i Stari Gradac još će biti produktivna oko deset godina, a iz polja Gola duboka plin će se crpiti još 15-ak godina. To je realnost, a općine koje se oslanjaju na prihode od plinske rente neće još dugo moći računati na izdašne rente kaže naš izvor

Ne propustite

Podravsko zlatno doba u proizvodnji prirodnog plina postalo je prošlost, iako još uvijek pojedine općine uživaju u solidnim prihodima od plinske rente.

Svake godine, kaže naš dobro upućeni izvor iz plinskog biznisa, proizvodnja iz podravskih plinskih bušotina pada od pet do sedam posto. No bez obzira na taj pad, podravska plinska polja još će jedno kratko razdoblje biti vodeća po proizvodnji prirodnog plina, ali primat u toj proizvodnji polako preuzima Jadran, što su nekadašnji rukovodeći kadrovi u INA-i i predviđali pa su namjeravali krenuti u daljnja istraživanja plinskih potencijala Podravine.

No ulaskom mađarskog MOL-a u vlasništvo naše naftne kompanije prestalo se ulagati u istraživanja na području Podravine pa proizvodnju prirodnog plina čine sad već polako stare bušotine i zbog toga je logičan slijed pad „kubikaže“ koja dolazi s podravskih polja.

Proizvodnja u starim bušotinama pokušavala se povećati utiskivanjem CO2, ali taj se eksperiment nije pokazao uspješnim. Zlatno doba za Podravinu po proizvodnji prirodnog plina bilo je 90-ih godina prošlog stoljeća i početkom 2000-ih godina.

U tom razdoblju podravska polja davala su i do 1,8 milijardi kubika prirodnog plina, čime su činila čak 80 posto proizvodnje plina u Hrvatskoj. Kako sve ima svoj rok trajanja, tako su i stare bušotine došle skoro do izdisaja pa se sad iz podravskih plinskih bušotina crpi oko 400 milijuna kubika prirodnog plina godišnje, što dovoljno dočarava enorman pad u odnosu na zlatno razdoblje.

CPS Molve
Foto: Đuro Grčić

– Proizvodnja plina u podravskim bušotinama će trajati još između deset i 15 godina. Polja Molve, Kalinovac i Stari Gradac još će biti produktivna oko deset godina, a iz polja Gola duboka plin će se crpiti još 15-ak godina. To je realnost, a općine koje se oslanjaju na prihode od plinske rente neće još dugo moći računati na izdašne rente – kaže naš izvor.

Podravina neće imati velike koristi od činjenice da će se postrojenje Centralne plinske stanice (CPS) Molve koristiti za obradu plina koji će dolaziti iz polja u Međimurju i Slavoniji.

Naime, međimurska i slavonska polja duže će trajati po proizvodnji, a sav plin iz tamošnjih bušotina dolazi na obradu u CPS Molve. No renta se isplaćuje općinama u kojima je plin proizveden, što znači da naš kraj neće imati nikakvu financijsku korist od samog rada CPS-a Molve.

To vrijedi i za najavljeni dolazak mađarskog plina jer, kako je nedavno objavljeno, INA i MOL rade na zajedničkom projektu prema kojem bi plin iz mađarskih plinskih polja Vízvár i Görgeteg-Babócsa bio transportiran na plinsku stanicu Gola te otpremu i obradu plina u Centralnoj plinskoj stanici Molve. Radi se o vrlo ozbiljnim količinama od 170.000 kubika prirodnog plina dnevno.

CPS Molve
Foto: Đuro Grčić

– Od tog projekta ni INA neće imati nikakvu korist, a dobitnik je zapravo mađarski MOL. INA-i će pripasti samo naknada za obradu plina, tako da će u tom projektu profitirati samo MOL – kaže naš izvor.

Podravske općine koje žive od plinske rente tako bi se polako trebale prilagođavati činjenici da će sve manje zarađivati na račun plinskih bušotina. Rast prihoda od plinske rente koje su krajem prošle godine osjetile naše pojedine općine rezultat je „divljanja“ cijene plina na svjetskom tržištu, a ne povećane proizvodnje.

Cijene plina početkom ove godine počele su značajno padati pa su to itekako osjetile i naše općine jer im se iznos renti doslovno prepolovio u odnosu na kolovoz, rujan i listopad prošle godine. Tako su pojedine općine u tom tromjesečju imale rente i po 2,5 milijuna kuna mjesečno, a sad su ti iznosi pali na oko milijun kuna te će i dalje padati.

CPS Molve
Foto: Đuro Grčić

– Jedino tko nema previše razloga za brigu, je Općina Virje. Naime, iako centralna plinska stanica nosi naziv po Molvama, teritorijalno je na području Općine Virje pa INA komunalnu naknadu koja se godišnje kreće u milijunskim iznosima plaća u virovski proračun. Ti prihodi se, naravno, neće mijenjati bez obzira na proizvodnju plina. Dobitak za općinu Virje je i mega solarna elektrana u sklopu postrojenja centralne plinske stanice koja je puštena u rad pa će Općina Virje moći računati i na prihode od naknada za proizvodnju električne energije – zaključio je naš izvor.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Bespovratno

Hlebinama 750.000 eura za obnovu cesta i vodnu infrastrukturu

Općina Hlebine ovih je dana dobila vijest o dodjeli skoro 750.000 bespovratnih eura za kapitalne projekte. Prvi od njih...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×