Od ukupno stradale djece u vozilima, njih devet nije koristilo dječju autosjedalicu ili sigurnosni pojas.
Svaki roditelj želi zaštititi svoje dijete, no istraživanja su pokazala kako se nesvjesno u gotovo 9 od 10 slučajeva autosjedalice ne koriste ispravno.
Djeca su zbog svoje fizičke nerazvijenosti najranjiviji sudionici u prometu, posebice u svojstvu pješaka, vozača bicikala i putnika u vozilima. Skrb o zaštiti djece prilikom prijevoza u vozilu, od prvih dana, trebala bi biti obaveza svakog roditelja.
Ako se autosjedalica postavi ispravno, u slučaju prometne nesreće rizik od ozljeda smanjuje se za više od 90 posto.Zbog nedovoljne edukacije o načinu prijevoza djece u vozilima djeca se prevoze na nesiguran i zakonu suprotan način, uslijed kojeg dolazi do težeg stradavanja najmlađih sudionika u prometu.
Tijekom 2015. godine na području Policijske uprave koprivničko – križevačke djeca kao putnici u vozilima sudjelovala su u 56 prometnih nesreća. U svojstvu putnika sudjelovalo je 77-ero djece, dok je 15-ero djece stradalo, od čega je jedno dijete teško, a 14-ero djece lakše ozlijeđeno.
Od ukupno stradale djece u vozilima, njih devet nije koristilo dječju autosjedalicu ili sigurnosni pojas.
U 2016. godini djeca kao putnici u vozilima sudjelovali su u 48 prometnih nesreća. Ukupno je u svojstvu putnika sudjelovalo 73-je djece, te je devetero djece lakše stradalo, od čega je samo njih troje koristilo dječju autosjedalicu ili sigurnosni pojas.
Od listopada 2014. godine na inicijativu Odsjeka za sigurnost cestovnog prometa Policijske uprave koprivničko-križevačke pokrenuta je preventivna akcija Siguran prijevoz djece u vozilima, s ciljem edukacije roditelja o važnosti korištenja sigurnosnog pojasa i pravilne upotrebe autosjedalica, smanjenja broja ozlijeđene djece putnika u prometnim nesrećama i povećanja stupnja sigurnosti prometa na cestama.
Akcija se provodi u suradnji sa Savjetom za sigurnost prometa na cestama Koprivničko – križevačke županije, tvrtkom BeSafe i Udrugom RODA – Roditelji u akciji.
U provedbi preventivne akcije održan je velik broj edukativnih predavanja u dječjim vrtićima, u kojima je educirano više od 500 djece. Pregledano je 48 autosjedalica, te je utvrđeno da je 70 posto njih korišteno na neispravan način. Na tečajevima za trudnice u koprivničkoj bolnici educirano je više od 150 parova.
Uz spomenute aktivnosti, održan je niz info-točaka u Koprivnici, Đurđevcu i Križevcima, edukacije roditelja u sklopu baby-fitnessa na gradskim bazenima Cerine u Koprivnici, edukacije roditelja u sklopu roditeljskih sastanaka i radionica u Gradskoj knjižnici u Đurđevcu.
Provođenje aktivnosti preventivne akcije Siguran prijevoz djece u vozilima nastavlja se i tijekom 2017. godine.