Novom zakonskom regulativom, izmjenama Zakona o posredovanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti te pravilnika o aktivnom traženju posla, ukinuto je redovno mjesečno javljanje, dobro poznati štambilj u evidencijski list, ali su nabrojene i obvezne aktivnosti nezaposlenih osoba.
Koje su to aktivnosti izdvojila je Jadranka Čapalija, predstojnica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Područnog ureda Križevci. Izdvojila je da su nezaposleni obvezni pristupiti individualnom savjetovanju u cilju utvrđivanja stručnih, radnih i osobnih mogućnosti te definiranju profesionalnog plana. Tu je i provedba aktivnosti utvrđenih profesionalnim planom, individualne konzultacije, pretraživanje slobodnih radnih mjesta na web stranici Zavoda, samoinicijativno javljanje na slobodna radna mjesta, vođenje dnevnika traženja posla te pristupanje postupku profesionalne selekcije.
– Sve gore navedene aktivnosti, nezaposlene osobe provode u zadanim rokovima u dogovoru sa savjetnikom za zapošljavanje, a nezaposlene osobe dužne su o razlozima neizvršavanja utvrđenih aktivnosti izvijestiti svog savjetnika u roku tri dana, od dana neizvršene aktivnosti – posebno je naglasila predstojnica Čapalija.
Dodala je i kako sa svakom nezaposlenom osobom Zavod definira profesionalni plan zapošljavanja, najkasnije u roku 60 dana od dana prijave u evidenciju nezaposlenih osoba, a tijekom individualnog savjetovanja.
Profesionalni plan zapošljavanja sadrži popis poslova i zanimanja koje nezaposlena osoba može obavljati prema njezinim utvrđenim stručnim, radnim i osobnim mogućnostima te potrebama tržišta rada, popis aktivnosti koje će nezaposlena osoba provoditi u cilju zapošljavanja, popis aktivnosti u svrhu pripreme za zapošljavanje (radionice i sl.) i rokove za izvršenje istih te vrijeme međusobnih kontakata nezaposlene osobe i savjetnika za zapošljavanje kroz dogovorenu aktivnost individualne konzultacije.
– Dinamika individualnih konzultacija utvrđuje se kroz profesionalni plan – svaki tjedan, a najduže četiri tjedna od zadnje individualne konzultacije. Definiraju se dani u tjednu i vrijeme u tijeku dana za individualne konzultacije. Individualne konzultacije mogu se obaviti osobno kod savjetnika za zapošljavanje, telefonom i e-mailom – kaže Čapalija, naglašavajući kako individualne konzultacije nisu zamjena za redovno mjesečno javljanje, jer podrazumijevaju znatno veću aktivnost i savjetnika i nezaposlene osobe te imaju potpuno drugačiji sadržaj.
Savjetnik za zapošljavanje dužan je tijekom individualnih konzultacija nezaposlenu osobu informirati o pravima i obvezama, objavljenim natječajima i oglasima, ali upućuje i nezaposlenu osobu da se javi na iste. Dužan je obavijestiti nezaposlene o mjerama aktivne politike zapošljavanja, kao i o dodatnim aktivnostima u svrhu pripreme za zapošljavanje.
– Nezaposlena osoba dužna je tijekom individualnih konzultacija izvijestiti savjetnika za zapošljavanje o samoinicijativnom podnošenju molbi poslodavcima te javljanju na oglase i natječaje, vođenju dnevnika traženja posla, ali i uključivanju u aktivnosti u svrhu pripreme za zapošljavanje – kaže Čapalija.
Nezaposleni pak još uvijek nisu dovoljno informirani i nisu sigurni koja su njihova prava, a koje su im obveze kada je riječ o spomenutim promjenama. Više će komentara imati kada iz prve ruke vide kako će novi sustav funkcionirati. No, ima i onih koji nisu uvjereni da će im čak i ove novosti pomoći da pronađu adekvatno zaposlenje.
– Sam koncept burze rada za mene baš nema nekog velikog smisla. Nisam baš uvjeren ni da će ove novosti donijeti neka poboljšanja. Primjerice, ja mogu isprintati 30-ak životopisa i zamolbi za posao, a ne moram ih nikada poslati. Kako će savjetnik znati jesam li se prijavio za neki natječaj ili ne – skeptičan je Koprivničanac Bojan Sinjeri, koji je Fakultet organizacije i informatike u Varaždinu završio još 2008. godine, odradio godinu dana staža u koprivničkoj Gradskoj upravi, a nakon toga nikako ne može pronaći posao, iako ga vrlo aktivno traži.