“Kampom do jednakosti” naziv je hvalevrijednog projekta namijenjenog siromašnoj djeci, kojemu se pridružio i Grad Koprivnica. Sufinancira ga Zaklada „Hrvatska za djecu“, predstavljen je danas u prostorijama gradske uprave, a u njega je uključeno 40-ak mališana u dobi od šest do 12 godina.
Svi oni dolaze iz obitelji slabijeg imovinskog statusa, a ovim projektom omogućit će im se kvalitetno provođenje slobodnog vremena, osmišljavanjem petodnevnih programa tijekom zimskih i ljetnih praznika, a koji će sadržavati edukativne, sportske, rekreativne i zabavne aktivnosti. Kako je poručila koprivnička dogradonačelnica Ksenija Ostriž, riječ je o malom, ali slatkom projektu.
– Prije dvije godine, tamo negdje 2019., na inicijativu Komunalca pokrenut je niz aktivnosti na bazenima Cerine, mislim da ih je bilo desetak, gdje su se djeca mogla baviti različitim sportovima, i to nam je dalo za razmišljati kako bi se u sličan projekt uključila i ona djeca kojima je financijski nedostupnije koristiti se takvim specijaliziranim kampovima. Projekt smo pripremili, prošao je na natječaju Zaklade “Hrvatska za djecu” i dobili smo mogućnost za ovaj kamp. Možemo reći da je to početak jedne šire priče o kojoj razmišljamo jedno dulje vrijeme, a to je nastanak programa za kvalitetno provođenje slobodnog vremena pod praznicima u Koprivnici, ali o tome nekom drugom zgodom – istaknula je Ostriž.
Partner u projektu je i GKP Komunalac, čije su čelnice Nataša Tetec i Dubravka Horvat, također nazočile predstavljanu ove novonastale inicijative.
– Drago nam je da možemo biti podrška ovom projektu, koji je jedan u nizu onih koje namjeravamo provoditi na bazenima. Također, drago nam je da će bazeni moći biti prijatelj djece koja zbog imovinskog stanja dosad nisu mogla dolaziti na Cerine i potrudit ćemo se da im bude lijepo i da uživaju u sportu – ukratko je rekla Horvat.
Nešto više o samom Kampu jednakosti ispričala je Sonja Šafar, voditeljica bazena, gdje će se cijeli projekt i provoditi. Naglasila je kako je ovo iskorak u jednakost i ujednačavanje prava djece, neovisno o njihovom financijskom stanju.
– Imat ćemo jedan zimski i jedan ljetni kamp, a svaki će trajati otprilike šest sati. Sastoji se od tri djela, a to su sportski dio, kreativno-edukativni dio i aktivni odmor. Što se tiče sportskog dijela, upoznat ćemo djecu sa sportovima s kojima se inače nemaju mogućnosti upoznati, znači s malim sportovima. U kreativno-edukativnom kampu djeca će se malo smiriti kroz različite radionice. Upoznat ćemo ih s olimpijskim sportovima, bit će tu i engleskog jezika, fizioterapija, kreativnih radionica. Aktivni odmor u pravilu je najdraži djeci zato što se provodi u bazenskom dijelu, pod vodstvom stručnih osoba – upoznala nas je Sonja Šafar.
Ukupna vrijednost projekta je nešto viša od 60 tisuća kuna, s time da ga Zaklada pokriva s točno 76,76 posto, odnosno s nešto manje od 47 tisuća kuna. Ostali dio pokriva Grad, a period implementacije je od 1. studenog aktualne do 31. kolovoza iduće godine. S tim podacima upoznala nas je Maja Hlebar, voditeljica projekta.
– Ovo je lijepa priča i sigurni smo u njen nastavak, a cilj je da se djeci slabijeg imovinskog statusa omogući kvalitetno provođenje slobodnog vremena tijekom ljetnih i zimskih praznika. Sve se provodi na bazenu u trajanju od pet dana, a djeci ćemo omogućiti i osigurati svu opremu potrebnu za igre, dobit će i ručnike, ruksake i majice. Omogućit ćemo im tople obroke, platiti ulaznice za bazene i veselimo se početku ovog projekta – zaključila je Hlebar.
Na kraju dodajmo kako bi se programi trebali održati krajem veljače i u srpnju sljedeće godine.