28.5 C
Koprivnica
Utorak, 18. lipnja 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
Mještani ogorčeni

Općina na nogama: Ne želimo smrad kompostane u svojim domovima, slat ćemo inspekcije da zaustavimo projekt
O

Kapacitet obrade bio bi 74 tone biootpada na dan, do 10.700 tona godišnje, što su ogromne količine. Primjerice, koprivnički Komunalac godišnje obradi oko 9000 tona takvog otpada iz kućanstava. Drugo je pitanje otkud će investitor nabavljati sirovinu. Iz naše županije, jasno, sasvim sigurno neće

Ne propustite

Vijest da će se u Imbriovcu, mjestu u općini Đelekovec, graditi nova kompostana na mjestu već postojeće, no s većim obimom proizvodnje, izazvala je ogorčenje svih mještana, pa i općinskog vodstva jer se njih ništa nije pitalo, a itekako imaju što reći.

Prema elaboratu zaštite okoliša predanom Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja, koji je predao investitor, slovenska tvrtka ECO-ART j.d.o.o. sa sjedištem u Imbriovcu na kućnom broju 0, planira se dogradnja i proširenje kompostane koja će obuhvatiti izgradnju zatvorene hale u kojoj će se odvijati proces kompostiranja, površine 8.610 kvadrata, izgradnju tehničkog objekta površine 100 kvadrata, te pratećih sadržaja koji obuhvaćaju: sabirne jame za sakupljanje procjednih voda, kolne vage, manipulativnih površina i internih prometnica. Nakon dogradnje i proširenja kompostane planira se oporaba otpada postupcima R3 (kompostiranje otpada), te R12 (priprema otpada) i R13 (privremeno skladištenje otpada), što se u Imbriovcu na postojećoj kompostani nije radilo, a već je godinama i izvan funkcije.

Zamišljena kao moderno zdanje

Kompostana je zamišljena kao vrlo moderno zdanje, zatvoreni objekt podijeljen u dva sklopa. Prvi dio kompostane bit će prihvatni (1.643,2 kvadrata i visine 10,75 metara), dok će se u drugom dijelu obavljati kompostiranje (6.957,56 kvadrata i visine 6,70 m). Kako na lokaciji ne postoji infrastruktura za dopremu vode za sanitarne i tehnološke potrebe, izgradit će se zdenac za crpljenje podzemnih voda.

Tehnički objekt površine 100 kvadrata sastojat će se od prizemlja i kata. U prizemlju će jedan dio biti namijenjen za zaposlenike (garderobe, sanitarije, kantina) te za tehnologa s laboratorijem, dok će se u drugom dijelu nalaziti spremište. Na katu će se nalaziti uredski prostori te sanitarije. Sjeverno od objekta u kojem će se provoditi kompostiranje izgradit će se sabirna jama za skupljanje otpadnih voda promjera osam metara, visine tri metra te volumena 150 m3 . U tu jamu će se ispuštati industrijske otpadne vode koje će nastajati u procesu kompostiranja, pranja kompostane i prihvata otpada. U jami će biti instalirana potopna pumpa koja će otpadnu vodu ponovno vraćati u proces kompostiranja za zalijevanje komposta.

Ogromne količine biootpada

Kapacitet obrade bio bi 74 tone biootpada na dan, do 10.700 tona godišnje, što su ogromne količine. Primjerice, koprivnički Komunalac godišnje obradi oko 9000 tona takvog otpada iz kućanstava. Drugo je pitanje otkud će investitor nabavljati sirovinu. Iz naše županije, jasno, sasvim sigurno neće, a kako je riječ o slovenskoj tvrtki, moguće je da će stizati iz te zemlje.

Prema podacima iz elaborata, dnevni kapacitet oporabe na postojećoj kompostani iznosio je 29,3 tone na dan, a dozvolu je imala tvrtka EKO Loparić koja je djelovala na svega 2500 kvadrata površine. Taj objekt istočni je dio novog zahvata, a nova kompostana bila bi mnogo veća i proširila se na zapadni dio, novu česticu koja je sada oranica i približno je velika kao i postojeća. 

A što će se sve zbrinjavati na imbriovečkoj kompostani? Životinjske fekalije, otpadno životinjsko tkivo, razne vrste muljeva, plastična, drvena i tekstilna ambalaža, otpad s tržnica, kuhinja i mnogo toga drugoga, zapravo sve ono što se i inače zbrinjava na jednoj kompostani.

U kojoj je fazi ishođenje svih potrebnih dozvola, od županijskog Upravnog odjela za prostorno uređenje, gradnju, zaštitu okoliša i zaštitu prirode nismo uspjeli doznati. U elaboratu tek stoji da je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja spomenutom županijskom odjelu naredilo provedbu postupka ocjene o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš, za čiju je provedbu nadležno Ministarstvo, jer problem je što u dokumentaciji nije obrazloženo na koji se način postiže tehničko ograničenje obrade do 74 tone na dan. Je li to odrađeno, nismo uspjeli doznati.

Nije predviđena prostornim planom

No, u cijeloj priči postoji jedan velik problem. Naime, općinskim prostornim planom takvo što nije predviđeno te gradnja ne može početi bez izmjena prostornog plana niti se za izgradnju dobiti građevinska dozvola.

Svečana sjednica Đelekovec
FOTO Ivan Balija // Načelnica Lara Samošćanec

Općina Đelekovec, na čelu s Larom Samošćanec, sigurna je da takvo što neće dopustiti blizu svojih domova i borit će se svim sredstvima da stopira projekt.

– Nas nitko ništa nije pitao u cijeloj priči, ali smo protiv toga. Ne želimo smrad blizu naših dvorišta. S druge pak strane, kompostana je prevelika u odnosu na veličinu koju smo predvidjeli prostornim planom, a zbog nje ga ne kanimo mijenjati. Ako treba, slat ćemo i inspekcije da to stopiramo – rekla je Samošćanec.

Inače, prema izvatku iz sudskog registra, tvrtka ECO-ART j.d.o.o. slovenska je tvrtka sa samo jednim članom uprave Davidom Voršičem, iz mjesta Sveti Jurij ob Ščavnici, a pretežita je djelatnost zbrinjavanje i obrada neopasnog otpada. Pitali smo ga stoga u kojoj je fazi ishođenje potrebnih dozvola, kada planira početi gradnju te otkud namjerava dobavljati biootpad, no odgovor nismo dobili.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Izgubio kontrolu

UŽAS Strašna nesreća, vozač sletio s ceste i zabio se u most, bori se za život

Vozač (50) bori se za život nakon strašne prometne nesreće koja se dogodila u Lopatincu u susjednoj Međimurskoj županiji. Kako...
- Oglasni prostor -
Vnuk Produkt - PVC stolarija Prelog - Salamander

Vezane vijesti

×