Ove subote, 29. kolovoza, u Koprivničkom Ivancu će se održati tradicionalna folklorna manifestacija 27. Ivanečki kresovi. Priredbu organizira Društvo izvornog folklora Koprivnički Ivanec još od 1976.g. s ciljem predstavljanja pjesama, plesova, narodne nošnje i običaja kako Koprivničkog Ivanca i Podravine, tako Hrvatske i inozemstva. Kresovi su važni za promicanje i čuvanje izvorne baštine Koprivničkog Ivanca, u prvom redu izvornog ivanečkog veza čije je umijeće izrade dio kulturnog nematerijalnog dobra Hrvatske.
O Društvu izvornog folklora Koprivnički Ivanec
DIF-a djeluje kroz kulturno-umjetnički amaterizam koji obuhvaća rad odrasle i dječje plesačko-pjevačke skupine, tamburaške skupine i skupine vezilja DIF-a. DIF je nositelj zadaće čuvanja izvornog veza župe Koprivničkog Ivanca kao kulturnog nematerijalnog dobra RH. To se prvenstveno provodi izradom i prenošenjem novim generacijama umijeća izrade ivanečkog veza.
DIF Koprivnički Ivanec je neprofitna udruga osnovana 1928. g. pod nazivom „Seljačka sloga”. Nakon ratne stanke rad Društva se obnavlja 1968.g. kada zbog naglaska na čuvanju izvornosti autohtone narodne nošnje, pjesama, plesova i običaja Župe Koprivnički Ivanec, mijenja ime u Društvo izvornog folklora Koprivnički Ivanec. U razdoblju do domovinskog rata DIF ostvaruje mnogobrojne nastupe i događanja te od 1976.g. organizira tradicionalnu manifestaciju Ivanečki kresovi.
Nakon hrvatskog osamostaljenja rad DIF-a obnavlja se 1998.g. i od tada djeluje neprekidno kroz odraslu i dječju folklornu skupinu te tamburašku skupinu, a njima se pridružuje skupina vezilja u Radionici izvornog veza. Danas sedamdesetak članova Društva čuva bogatu izvornu narodnu nošnju, plesove, pjesme i običaje s područja Koprivničkog Ivanca i Podravine i ponosno ih predstavlja na nastupima diljem Hrvatske i izvan nje.
Autohtonost i izvornost nasljeđa
Najpoznatije i najznačajnije nasljeđe područja Koprivničkog Ivanca, Kunovca, Botinovca, Goričkog i Pustakovca jest izvorna, živopisna i jedinstvenim vezom bogata narodna nošnja u kojoj se posebno ističe svečano ruho udanih žena. Iako se šire područje Podravine poistovjećuje s nošnjom, pjesmama i plesovima Koprivničkog Ivanca, ovo nasljeđe izvorno pripada navedenom području, čiji se žitelji identificiraju po toj nošnji i vezu.
Zahvaljujući jedinstvenosti i autohtonosti ivanečkog veza, vještini potrebnoj za njegovu izradu i nastojanjima da se to znanje prenosi na mlade naraštaje Ministarstvo kulture RH 2011.g. dodijelilo je umijeću izrade izvornog veza Koprivničkog Ivanca status nematerijalnog kulturnog dobra, što nosi sa sobom i obvezu promocije izvornog veza, poticanja prenošenja i njegovanja, istraživanja, dokumentiranja, isticanja značaja tog kulturnog dobra u društvu, potpore očuvanju te sprečavanje nestajanja, iskrivljavanja i komercijalizacije ivanečkog veza.
TRADICIONALNA MANIFESTACIJA 27. IVANEČKI KRESOVI
Ivanečki kresovi središnji su folklorni i ujedno najznačajniji kulturni događaj u Župi i Općini Koprivnički Ivanec. To je tradicionalna jednodnevna manifestacija koja se održava u Koprivničkom Ivancu posljednje subote u kolovozu, pa će se tako 27. Ivanečki kresovi održati 29.08.2015.g. s početkom u 15 sati. Ovogodišnji Kresovi , uz domaćina DIF Koprivnički Ivanec, okupit će još pet gostujućih kulturno-umjetničkih društava iz različitih hrvatskih krajeva i jedno iz inozemstva te uzvanike, što ukupno iznosi oko 300 sudionika.
Svoj kulturno umjetnički program predstavit će društva iz raznih krajeva Hrvatske te društvo iz inozemstva:
KUD Martinčani iz Desne Martinske Vesi (Sisačko-moslavačka županija)
2. KUD Lobor iz Lobora (Krapinsko-zagorska županija)
3. KUD Lipovac iz Generalskog Stola (Ličko-senjska županija)
4. KUD Sveta Ana Obrežje Odransko (Zagrebačka županija)
5. DIF Koprivnički Ivanec (Koprivničko-križevčka županija)
6. KUD Tanec iz Miravaca (Makedonija)
Manifestaciju posjeti oko 500 gledatelja i zaljubljenika u folklorne sadržaje, posebno izvornu baštinu Koprivničkog Ivanca, a pretpostavlja se da bi posjetitelja bilo puno više da se ova priredba terminom ne poklapa s velikim Špancirfestom i Renesansnim festivalom.
Kresove volonterski organiziraju i pripremaju članovi Društva izvornog folklora Koprivnički Ivanec pod vodstvom predsjednice DIF-a i članova Upravnog odbora DIF-a uz financijsku potporu tijela lokalnih zajednica i donatora.
Tijek priredbe
Manifestacija započinje u 15 sati otvaranjem izložbe „Zaštićena nematerijalna kulturna dobra Koprivničko-križevačke županije”, nastavlja se u 17 sati mimohodom folklornih društava ulicama Koprivničkog Ivanca. Prvo zaustavljanje je u Crkvi sv. Ivana Krstitelja gdje se župnik obrati okupljenima i svi zajedno otpjevaju prigodnu pjesmu. Potom živopisni mimohod nastavlja do raskršća Koprivničke i Gupčeve ulice gdje se pred okupljenima mještanima društva predstavljaju kratkim koreografijama. Stanovnice s tog raskršća folkloraše dočekaju okrjepom. Slijedeće predstavljanje okupljenima je na raskršću Gupčeve i Ulice braće Radića.
U programu koji započinje u 19 sati u društvenom domu u Koprivničkom Ivancu nakon pozdravnih govora prvi nastupaju domaćini izvedbom pjesama i plesova Koprivničkog Ivanca i Podravine u zajedničkom nastupu tamburaške te dječje i odrasle folklorne skupine. Zatim se predstavljaju gostujuća društva. Nakon folklornog programa, slijedi skromna večera za folkloraše i uzvanike, a potom druženje svih prisutnih uz plesnu glazbu.
27. Ivanečki kresovi temeljeni na izvornoj baštini Koprivničkog Ivanca i mali su fragment hrvatskih folklornih vrijednosti, ali svojim značajem opravdano očekuju zasluženo mjesto u mozaiku naše nacionalne kulture i folklorne baštine, kako bi se nasljeđe Župe Koprivničkog Ivanca sačuvalo od nestajanja i održalo živim. Sva nastojanja Društva izvornog folklora posvećena su tom cilju.