Zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo priopćilo je kako je podignulo optužnicu protiv trojice hrvatskih državljana (1946., 1989. i 1991.), hrvatske državljanke (1950.) i jednog državljanina Novog Zelanda (1955.), kojom se prvookrivljenika tereti za počinjenje dva kaznena djela zlouporabe položaja i ovlasti, dok se ostale okrivljene tereti za počinjenje kaznenog djela pomaganja u zlouporabi položaja i ovlasti.
Kako navodi Jutarnji.hr, riječ je o HSS-ovcu Borislavu Hrlecu, dok su ostali okrivljenici njegovi sinovi Boris i Bojan Hrlec, Verica Petrović, čiji je sin u braku s kćeri bivšeg šefa HSS-a Josipa Friščića, a petooptuženi je Novozelanđanin Garth Peter Worthington.
Odvjetništvo Hrleca tereti da je tijekom 2009. i 2010. kao direktor izvukao iz tvrtke e-two-energy oko 8,5 milijuna kuna, prevarivši pritom njemačkog partnera Jürgena Steinkea.
Podsjetimo, tvrtka e-two-energy u Koprivničkom Ivancu planira graditi termoelektranu na drvenu biomasu, vrijednu oko 70 milijuna eura.
Hrlec i Steinke tvrtku su osnovali zajedno, s tim da je Hrlec bio 25-postotni vlasnik.
Kako piše Jutarnji, Steinke je istražiteljima rekao kako je Hrlecu pozajmio 125 tisuća eura za taj udio u temeljnom kapitalu, koje mu ovaj nije vratio.
Hrlec se trebao brinuti za pokretanje projekta i ishođenje dozvola, a Steinkeova je dužnost, kao iskusnog poduzetnika u oblasti obnovljivih izvora energije, bila financijske prirode. Potpuno je vjerovao Hrlecu, a ovaj je, kako navodi portal, počeo raditi za svoj džep.
Prema optužnici zagrebačkog ŽDO-a, bez suglasnosti Skupštine društva i bez znanja suvlasnika, Hrlec je s Novozelanđaninom sklopio fiktivni ugovor o obavljanju konzultantskih usluga, temeljem kojeg mu je e-two-energy isplatila 949.907,83 eura, a Hrlec je s računa petookrivljenika Worthingtona podigao 601 tisuću eura, jer je imao punomoć, i utrošio ih za kupnju stana u Zagrebu. Kako piše Jutarnji, riječ je o stanu od 200 kvadrata s garažom na elitnom zagrebačkom Gornjem Prekrižju i odmah ga darovao sinovima.
Potom je Worthington uzeo stan u najam te ga dao u podnajam tvrtki e-two-energy, a koristili su ga zapravo Hrlec i sinovi. Odvjetništvo Hrleca sumnjiči i da je na teret društva kupovao opremu i uređivao kupljeni stan u Zagrebu, odjevne predmete, obuću, kozmetiku i slično, servisne usluge, plaćao troškove privatnih putovanja i troškove ugostiteljskih usluga. Na taj je način ostvario korist od gotovo 8,5 milijuna kuna.
Osim toga, Hrleca Odvjetništvo tereti i da je u e-two-energyju zaposlio i sina, koji ondje ništa nije radio a primio je ukupnu plaću u iznosu od 93 tisuće kuna, te je koristio službeni automobil, mobitel i računalo.
Kada je Steinke shvatio što se događa, Hrlec je pristao sve vratiti u prvobitno stanje, piše Jutarnji.
Gotovo 700.000 kuna Hrlec je doznačio na račun e-two-energyja kao uplatu svog dijela temeljnog kapitala. Međutim, knjigovotkinja Verica Petrović uplatu je uknjižila kao pozajmicu pa je Hrlec sljedeće godine tražio i dobio povrat tog iznosa.
Podsjetimo, Hrlec se iz cijelog projekta termoelektrane povukao prije dvije godine, pravdajući se zdravstvenim problemima, jer je imao infarkt, a špekulacije o navodnim ‘mutnim poslovima’ u tvrtki te kako ga je Steinke upravo zbog toga potjerao ocijenio je neistinama.