Lajtmotiv marginaliziranih, odbačenih osoba te napuštenih i razrušenih objekata koji su simbol nezdravog i korumpiranog društva prisutan je u svim fotografijama, a ekspresija lica pojedinih osoba s fotografija odraz su, na neki način, moje osobne intime i ispovijesti, piše Božić.
Performans i izložba “Veni vidi” autora Milana Božića održat će se ove subote u 20 sati u koprivničkoj AK galeriji.
Radi se o svojevrsnom nastavku performansa i izložbe Manipulacija tijela prezentiranih u AK galeriji lani u rujnu. I ovaj put autor se bavi problematikom suočavanja s traumom ratnog vojnog invalida, no kroz radove koji su direktnije povezani s nepravednom svakodnevicom i ljudima koji su prve žrtve tih nepravdi. Performans propituje pozadinu sustava i državnih uređenja na našim prostorima, a fotografije ukazuju na konkretne posljedice tih uređenja.
– Prije odlaska u rat imao sam predodžbu da su osobne vrijednosti koje definiraju pojedinca kao društveno i socijalno biće poštenje, empatija, osjećaj za drugoga, no povratkom u svakodnevnicu uvidio sam da su te vrijednosti izgubile na značaju. Važno je samo utažiti umjetno stvorenu potrošačku glad koja nemilice guta i uništava sve što se može iskoristiti da bi se ta glad namirila. Ja se kao pojedinac, kao socijalno biće, osjećam izbačenim iz zajednice kojoj pripadam jer mi se čini da je ta zajednica potpuno neosjetljiva na čovjeka općenito – osjećanja su autora koja se ogledaju kroz ovu izložbu i performans.
– Nastali radovi pod nazivom “Veni vidi” refleksija su posttraumaskog doživljavanja situacija koje sam zatekao po povratku iz rata (…) Lajtmotiv marginaliziranih, odbačenih osoba te napuštenih i razrušenih objekata koji su simbol nezdravog i korumpiranog društva prisutan je u svim fotografijama, a ekspresija lica pojedinih osoba s fotografija odraz su, na neki način, moje osobne intime i ispovijesti. Dođoh…vidjeh…ali ne pobijedih – čitamo u Božićevom tekstu.
Milan Božić rođen 1958. u Zagrebu, po struci je strojar i elektrotehničar, ali i diplomirani inženjer prometnih znanosti te časnik HV-a i ratni vojni invalid.
Radi performanse s Vlastom Delimar i samostalno. Prvi zajednički performans „Razgovor s ratnikom ili žena je nestala“ izveden je u Tvornici u Zagrebu 1999. godine. Član je HDLU-a Zagreb.
Više o izložbi iz koje se može zaključiti da se sistemi mijenjaju, a sirotinja ostaje, pogledajte na facebook stranici AK galerije ili facebook događanju.
Izložba je jednodnevnog karaktera, a projekt su sufinancirali i sponzorirali Ministarstvo kulture RH, Grad Zagreb, Grad Koprivnica, Podravka.