U ponedjeljak, 29.03.2010. godine u prostorijama Poslovnog centra županije Somogy u Kaposvaru, Mađarska gradonačelnik Grada Koprivnice, g. Zvonimir Mršić potpisao je Partnerski ugovor za projekt K2.NET. Supotpisnici ovog ugovara su predstavnici madžarskih partnera u projektu gradonačelnik grada Kaposvara, g. Karoly Szita te direktor Poduzetničkog centra županije Somogy, g. Csustor Ferenc.
Projekt “Razvoj prekograničnih gospodarskih odnos između Koprivnice i Kaposvara” skraćenog naziva K2.NET odobren je unutar europskog prekograničnog programa IPA Hrvatska-Mađarska. Ukupna vrijednost projekta je 144.273,00 EUR, od čega je 85% sufinancirano sredstvima iz pretpristupnog fonda IPA. Sredstva predviđena za provedbu projektnih aktivnosti u Gradu Koprivnici iznose 42.543,00 EUR.
Iskustva u području razvoja poslovanja u proteklih nekoliko godina pokazala su da postoji obostrano zanimanje za povezivanje i jačanje suradnje među poduzećima u pograničnim područjima. Nedostatak pravovremene informacije i nedovoljnog poznavanja pravnog i poslovnog okruženja susjednih država kamen je spoticanja na putu do dobre prekogranične suradnje.
Gradonačelnik Zvonimir Mršić istaknuo je kako suradnja između Koprivnice i Kaposvara traje godinama te da je ovo drugi zajednički projekt prekograničnog karaktera. Osim malih i srednjih poduzeća, raditi će se na povezivanju poduzetnika početnika kroz intenziviranje suradnje između dva inkubatora.
Cilj projekta K2.NET je uspostaviti i ojačati prekogranične ekonomske odnose u regiji. Specifični ciljevi projekta su jačanje prekograničnih poslovnih odnosa, poticanje ulaganja u obje zemlje, pristup pravovremenoj informaciji te generiranje potencijalnih poslovnih projekata.
Direktno ciljane grupe su mala i srednja poduzeća na području Grada Koprivnice, Grada Kaposvara i njihove okolice, dok su posredno ciljane skupine ostali bitni protagonisti gospodarskog života: regionalne i lokalne vlasti, institucije i službe za ekonomski razvoj te cjelokupno stanovništvo.
Vrlo bitan aspekt ovog projekta je njegov prekogranični karakter koji je komplementaran s europskim politikama za povećanje opsega prekograničnih poslovnih odnosa koji potom rezultiraju intenzivnijim protokom kapitala i radne snage, doprinose prednost korištenja i afirmaciji komparativnih potencijala u pograničnom području.
Suradnja ostvarena u okviru ovog projekta stvara prostor za umrežavanje i zemljopisno širenje gospodarskih aktivnosti. Korištenjem mađarske poslovne veze, koprivnička poduzeća moći će se učinkovitije pripremiti na nadolazeće promjene koje ih čekaju prilikom pristupanja EU.