HELLO English Language Club u rujnu 1991.godine osnovala je Helena Hećimović, profesorica engleskog i francuskog jezika i književnosti. Nakon trinaest godina rada u Centru za odgoj i usmjereno obrazovanje, ona je odlučila samostalno ponuditi vrlo neformalne tečajeve engleskog jezika, isprva za djecu i mlade, zamišljajući Klub kao prostor raznih aktivnosti za ljubitelje engleskog jezika svih generacija. U proteklih 25 godina, Klub je obilježio godine odrastanja i obrazovanja brojnih generacija, ali i utjecao na javni život našega Grada.
Je li 25 godina mnogo ili malo da bi se ocijenilo vrijednost jedne institucije?
25 godina trajemo u našem gradu i vjerujem da zavređujemo naziv gradske institucije. Kada je 1991. godine osnovan, HELLO ELC bio je jedna od prvih organizacija ove vrste u Hrvatskoj. Od samo početak, Klub je zamišljen kao mjesto gdje se engleski jezik uči i koristi s veseljem, slobodno i bez ocjenjivanja. Uveli smo učenje engleskog jezika za djecu i mlade kao izvanškolsku aktivnost od najmlađe dobi, prvi ponudili pripremne tečajeve za stjecanje Cambridge certifikata na svim razinama, kako za mlade, tako i za odrasle polaznike, kako za opći, tako i za poslovni engleski.
Radeći u malim skupinama, možemo individualno pristupiti svakom polazniku, pratiti njihov napredovanje i odrastanje i ohrabrivati ih u njihovom postupnom osamostaljivanju, kako u jeziku tako i u svim drugim životnim vještinama. Klub je od početka velika porodica koja s ljubavlju i ponosom prati svoju „djecu” kroz život. Oni odrastaju u okružju u kojem slobodno izražavaju svoje mišljenje, a nastojimo kod naših polaznika razviti pozitivni stav prema raznim kulturama, tolerantnost i kritičko mišljenje.
Sve u svemu, radimo na cjelokupnom odgoju djece i mladih, trudeći se da im pomognemo i u razvijanju dramskog, glazbenog, plesnog ili govorničkog talenta. Tako smo pripremili cijeli niz dramskih predstava na engleskom jeziku, koje smo javno prikazali i ponudili građanima, a bilo je tu zaista i predstava visoke umjetničke vrijednosti; od mjuzikla Kosa, za koji danas slobodno mogu reći da je obilježio najveći vrhunac naših kreativnih mogućnosti, preko Šekspirovih drama u raznim verzijama, sve do božićnih pantomima i humanitarnih koncerata božićnih pjesama.
Širenjem prostora na Sunčano selo Jagnjedovec, već godinama nudimo jedinstvena ljetna dječja sela: tjedne programe učenja i vježbanja engleskog jezika s izvornim govornicima, uskršnje piknike, a suorganizatori smo Američkih ljetnih igraonica koje djeci Koprivnice nude besplatnu komunikaciju s izvornim govornicima – američkim studentima.
Ono što je ipak najvažnije jest da od najranije dobi, kroz igru i aktivnu komunikaciju djeci omogućimo da prihvate engleski jezik prirodno, kao drugi materinji jezik, jer će u današnjem svijetu, a pogotovo u budućnosti većinu svojih poslovnih aktivnosti obavljati upravo na tom jeziku. Nakon 25 godina sa sigurnošću mogu reći: naši učenici govore engleski s radošću i lakoćom. A to znači da smo postigli svoj najvažniji cilj.
Kako smo počeli?
Pomalo nostalgično sjećam se prvih dana rada: ni onda, kao ni danas, nije bilo lako. U jesen 1991.godine, planirani početak nastave morali smo pomaknuti za tjedan dana, jer bio je rat. Imali smo dva rasporeda: za vrijeme zračne uzbune i bez nje. Radili smo i onda kada su škole bile zatvorene, jer naš je prvi prostor bila učionica u suterenu; ako bi nam se za vrijeme sata oglasila sirena za opasnost , naprosto smo skuhali čaj, ponudili se keksima i domaćim kolačima i pogledali dugi crtić (vjerujem da smo „Malu sirenu” već svi znali napamet!) ili jedan od tri filma koje smo u tom času imali.
Pa ipak, bilo je to vrijeme optimizma i vjere u sutra, a svi praznici koje smo zajedno slavili pomogli su da djeca barem na čas zaborave na svu strahotu koja nam je prijetila. Meni osobno, bilo je izazovno raditi sa svim uzrastima djece i mladih, a moja obitelj- jer ovo je od samog početka bio obiteljski pothvat- morala se naviknuti na brojne posjetitelje u našoj obiteljskoj kući i dvorištu. S vremenom počeli su mi pomagati drugi suradnici pa je postalo lakše. S nama su povremeno radili i izvorni govornici, od kojih posebno moram izdvojiti drage prijateljice Catherine French, Marianne Krugger i Helen O’Connell Gros, kao i njihove goste i prijatelje koji bi nam se pridružili često na našim satovima i predstavama.
Prepoznati smo i prihvaćeni u našem gradu kao nositelji novog trenda u odgoju i obrazovanju, pa nam je dodijeljena i plaketa Grada Koprivnice 2010.godine. Nastojali smo uvijek ponudu prilagoditi zahtjevima vremena pa smo uz cijelu paletu tečajeva engleskog jezika za djecu i odrasle razvili i nove djelatnosti : pilates studio i masažu, te ugostiteljsku djelatnost smještaja i prehrane u Sunčanom selu Jagnjedovec. Klub HELLO ostao je obiteljski posao u kojemu danas radi veći dio moje obitelji . Novo je vrijeme donijelo i nove izazove.
Koji su današnji izazovi?
S radošću svjedočim velikom broju različitih aktivnosti koje se djeci i mladima danas nude u Koprivnici, a sve u želji da djeca od najranije dobi steknu brojne vještine i korisne navike; uz razne programe učenja stranih jezika, tu su i vrlo brojne sportske škole, plesni klubovi, glazbena i umjetnička škola- doista je teško i nabrojiti cijelu ponudu. Uz savjet roditelja, vjerujem da djeca mogu izabrati ono što im je najatraktivnije i najkorisnije. U toj velikoj konkurenciji trudimo se ostati na najvišoj razini usluge. Tako od ove školske godine osuvremenjujemo ponudu cijelim nizom novih tehnoloških rješenja čiju nam je nabavku omogućio projekt ocijenjen uspješnim na natječaju u okviru javnog poziva za Jačanje konkurentnosti uslužnih djelatnosti, Ministarstva poduzetništva i obrta.
No ono što ostaje naša trajna odrednica je- igra! Djeca najlakše uče kroz igru i razvijaju svoje potencijale. A oni su doista neizmjerni: uz igru, naši učenici s godinama stječu znanje engleskog jezika na razini stupnjeva Vijeća Europe od A2 do C2 što dokazuju položenim ispitima i stečenim certifikatima Sveučilišta Cambridge već dulje od 15 godina. Prolaznost na ispitima nam je vrlo visoka, ove godine čak apsolutna! Mnogi od naših učenika uspješni su na školskim natjecanjima, a imali smo čak i državne prvake. No najveći uspjeh za mene je njihova sigurnost u svakodnevnoj i službenoj komunikaciji, u kojoj s vremenom postaju potpuno samostalni.
Budući planovi?
Pred nam je ove godine velika zadaća izdavanja monografije Kluba HELLO, u kojoj ćemo nastojati obuhvatiti svoja iskustva i uspomene kroz proteklih 25 godina. Najteže će svakako biti izabrati što izostaviti, jer svaka je godina bila drugačija, svaka aktivnost posebna, svaki polaznik važan. Veliku proslavu planiramo sljedećeg proljeća, a u ovoj slavljeničkoj godini svojim ćemo učenicima prirediti niz „slavljeničkih” iznenađenja.
Sve sadašnje ,ali i ranije polaznike nastojat ćemo okupljati i na redovitim klupskim događanjima, od kojih za sada mogu najaviti filmske večeri i tradicionalne proslave praznika i „posebnih „ dana, od rođendana škotskog pjesnika Roberta Burnsa na primjer, pa do Dana palačinki i glazbenih večeri. Spremamo se ponuditi i neke nove usluge, no o tome će više govora biti sljedećih mjeseci. U svakom slučaju, slavljenička će nam godina biti vrlo živa.