2.4 C
Koprivnica
Subota, 18. siječnja 2025.
No menu items!
- Oglasni prostor -

Predavanje Milje Špoljar u Knjižnici i čitaonici “Fran Galović”
P

Ne propustite

Nakon vrlo posjećenih predavanja Antonia Grgića koji je obradio šest tema iz područja arhitekture i urbanizma, u Knjižnici i čitaonici «Fran Galović» Koprivnica (Čitaonica tiska) novi ciklus predavanja započinje u ponedjeljak, 7. ožujka 2011. u 19.00 sati.

Naziv je Što su to zapravo rodni studiji?, a predavačica će biti magistrica Milja Špoljar, Koprivničanka, koja je nakon završenog studija francuskog jezika i književnosti te komparativne književnosti u Zagrebu studirala rodne studije na Srednjoeuropskom sveučilištu u Budimpešti (Mađarska), Sveučilištu u Lodzu (Poljska) te Sveučilištu u Utrechtu (Nizozemska). Magistrirala je prošle godine obranivši radnju na temu pravne feminističke involviranosti u sukob na prostoru bivše Jugoslavije te načina na koji su međunarodne pravne klauzule kreirale postratnu stvarnost na ovim prostorima.

Ciklus predavanja o rodnim studijima pokušat će kroz pet zajedničkih druženja odgovoriti na jednostavno pitanje: čime se bavi ova relativno nova disciplina koja svojim nazivom upućuje na važnost proučavanja roda unutar društveno-humanističkih znanosti? O rodnim studijima će se tako raspravljati kroz prizmu suvremenih filozofskih teorija i načina na koje takve teorije koriste rod kao svojevrsno oruđe u objašnjavanju raznoraznih društveno-političkih fenomena. Dakako, sve to kroz niz primjera i dijalog koji će od suvremene teorije učiniti lako prijemčivo štivo. Osim teorijskog, historiografski pristup ovoj disciplini upoznat će prisutne i s povijesnim slijedom događaja: od sufražetskih pokreta s početka 20. stoljeća i njihove borbe za ostvarenje političkog i civilnog prava do politike identiteta, queer pokreta, pokreta manjinskih skupina i sličnih stremljenja tijekom zadnjih desetljeća prošlog te prvog desetljeća ovoga stoljeća.

U prvom predavanju pod nazivom Milja Špoljar će pokušati odgovoriti na naizgled banalno pitanje: je li žena čovjek ili žena? Pokušaj odgovora na ovo pitanje odvest će nas sve do Descartesa i sedamnaestostoljetnog propitivanja čovjekove biti te nam otkriti kakve su odgovore rodni studiji ponudili Descartesovoj izreci: „Mislim, dakle jesam“. Uz pomoć suvremene teorije intersekcionalnosti problematizirat ćemo poistovječivanje čovjeka s njegovim razumom i ponuditi alternativu Descartesovom te općenito humanističkom zanemarivanju svega što ne proizlazi izravno iz čovjekova uma. Budući da je uvodno, ovo predavanje pokušat će prenijeti suštinu rodnih studija bez uplitanja historiografskog pristupa razvoju ove discipline i upozoriti nas na vrlo važnu činjenicu: da je filozofska teorija, ma kako komplicirano zvučala, u svojoj biti jedna vrlo jednostavna stvar.

Kontakt za dodatne informacije: Milja Špoljar 091 792 91 48 (u poslijepodnevnim satima)

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Odličan poklon

Gradovi od siječnja povećali naknade za bebice, ovaj na 2500 eura!

Već smo pisali kako je Ludbreg početkom godine povećao naknadu za novorođeno dijete za 100 posto! S 400 eura...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×