-2.1 C
Koprivnica
Subota, 23. studenoga 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Predstavljamo ovogodišnje dobitnike javnih priznanja Grada Koprivnice
P

Ne propustite

Na svečanoj sjednici Gradskog vijeća uručena su javna priznanja Grada Koprivnice.

Počasnim građaninom proglašen je general Mladen Markač i to zbog izuzetnih zasluga u stvaranju i očuvanju samostalne Republike Hrvatske.

Mladen Markač – rođen je 8. svibnja 1955. u Đurđevcu. Diplomirao je na Sveučilištu u Zagrebu, stekao zvanje profesora tjelesne kulture, bio je džudaški reprezentativac i trener te je nakon odsluženog vojnog roka pristupio policijskim snagama Ministarstva unutrašnjih poslova tadašnje SFRJ. Bivši je zapovjednik Specijalnih policijskih postrojbi MUP-a RH u vrijeme Domovinskog rata. Na početku agresije na Hrvatsku postaje specijalni savjetnik ministra unutarnjih poslova. U MUP-u sudjeluje u formiranju policijske postrojbe za posebne namjene te biva zadužen za formiranje posebnih jedinica u okviru spomenutog ministarstva koje kasnije postaju ključnim dijelom HV-a. Zapovjednikom Antiterorističke jedinice Lučko imenovan je 1991. godine te ga je tadašnji predsjednik Franjo Tuđman imenovao 1994. pomoćnikom ministra unutarnjih poslova, čime je Markač postao zapovjednikom Specijalne policije MUP-a. Na toj poziciji proveo je vojnoredarstvenu operaciju Oluju, sudjelovao je i u akciji Bljesak.

Godinu dana nakon Oluje Markač je postao saborski zastupnik, istovremeno je bio i pomoćnik ministra unutarnjih poslova za specijalnu policiju.

Protiv njega je 2004. godine podignuta optužnica iz Haaga, ali u studenom prošle godine je drugostupanjskom presudom oslobođen svih optužbi i pušten na slobodu.

Medalje Grada Koprivnice dobili su:

Za sveukupan doprinos u sprječavanju nasilja među djecom i mladima te prevenciji kriminaliteta:

Dražen Magdić – rođen 3. lipnja 1963. godine u Đurđevcu, diplomirao je na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu u Zagrebu. Od 1994. radi u PU koprivničko-križevačkoj obnašajući odgovorne funkcije. Odlukom glavnog ravnatelja policije izabran je kao jedan od ukupno šest policijskih službenika iz RH u radnu skupinu za pokretanje projekta za sprječavanje elektroničkog zlostavljanja djece putem interneta, koji je kao pilot projekt pokrenut u OŠ Antuna Nemčića Gostovinskog pod nazivom Nisi sam. Za potrebe projekta pokrenuo je i Facebook stranicu koja sadrži vijesti i savjete s ciljem da upravo mladima približi problem nasilja te ih nauči kako ga prepoznati i prijaviti onima koji se bave zaštitom djece na internetu.

Za izuzetan doprinos na području humanitarnog rada:

Ljiljana Šajatović Ivanković – rođena 2. ožujka 1948. u Koprivnici, gdje polazi i osnovnu školu i gimnaziju. U Zagrebu završava medicinski fakultet, 1979. postaje prva specijalistica transfuziloginja u koprivničkoj bolnici, a zatim rukovoditeljica transfuzijske medicine, gdje ostaje do umirovljenja. Objavila je 30-ak stručnih radova o dobrovoljnom darivanju krvi, a u njenom društvenom djelovanju posebno mjesto zauzima humanitarni rad. Na popularizaciji dobrovoljnog darivanja krvi radila je gotovo četiri desetljeća. Dugogodišnja je predsjednica Aktiva dobrovoljnih darivatelja krvi Koprivničko-križevačke županije, gdje sa suradnicima postiže zapažene rezultate u Republici Hrvatskoj. Dobitnica je diplome i povelje Hrvatskog liječničkog zbora, niza priznanja i zahvalnica te jubilarne nagrade povodom 130. obljetnice koprivničkog Crvenog križa.

Za značajan doprinos razvoju modernog sestrinstva:

Žarka Zalar – rođena 27. svibnja 1950. u Zagrebu, gdje je završila i višu medicinsku školu te radila kao viša medicinska sestra internog odjela u zagrebačkoj bolnici. Potom je radila u Medicinskom centru Koprivnica kao medicinska sestra voditeljica djelatnosti za kirurške bolesti i kirurške ambulante. Bila je i glavna sestra Opće bolnice Dr. Tomislav Bardek te viša medicinska sestra za edukaciju. Djelovala je na poboljšanju kvalitete i sigurnosti u bolnici te je 1999. proglašena drugom najboljom medicinskom sestrom u Hrvatskoj. U provođenju reforme zdravstva za područje sestrinstva bila je zadužena za Koprivničko-križevačku županiju te je unaprijedila popis kompetencija medicinskih sestara i tehničara.

Za izuzetan doprinos na području društvenog života te očuvanja tradicije:

Đurđica Lazar – rođena 1. travnja 1952. u Novigradu Podravskom, gdje je završila i osnovnu školu. U Koprivnici je završila srednju ekonomsku školu, a na fakultetu Organizacije i informatike u Varaždinu stekla je zvanje ekonomistice. Radni vijek provela je u Podravki, predsjednica je Društva žena Kamengrad, najstarije i najaktivnije udruge u Starigradu, a to je dužnost koju neprekidno obnavlja već tri desetljeća. Tijekom Domovinskog rata pokretala je ili se uključivala u akcije koje su tada provođene – od akcije pečenja kolača za branitelje pa sve do uključivanja u akciju Dobro je činiti dobro. U cilju očuvanja tradicije u Starigradu, njezina je ideja bila pokretanje manifestacije pod nazivom Dani jabuka, čime je željela očuvati i spasiti od zaborava stare sorte jabuka, ali i recepte za kolače te druge slastice na bazi jabuka.

Za sveukupan doprinos razvoju predškolskog odgoja u Koprivnici

Silva Košćak – rođena je 1952. u Koprivnici, gdje završava i osmogodišnju školu. Završila je školu za odgajatelje u Zagrebu, a iste godine počinje raditi u vrtiću u Koprivnici. U godinama kada je predškolski odgoj u Koprivnici bio u povojima bila je aktivna u svim segmentima koji su poticali razvoj i doprinosili afirmaciji predškolskog odgoja. Radila je kao pedagoški voditelj u Dječjem vrtiću Tratinčica, na poboljšanju kvalitete rada te na integraciji djece s posebnim potrebama, kao i pripremama za časopis Tratinčica. Aktivno je sudjelovala u organizaciji i radu male škole, u dva je mandata bila članica Upravnog vijeća tratinčice te voditeljica Loptice, Pčelice i Zvjezdice. Nakon 42 godine radnog staža u Tratinčici, 1. rujna ove godine otišla je u mirovinu.

Za izuzetne zasluge na području razvoja sporta Grada Koprivnice i Podravine:

Branko Pleše – 26. lipnja 1937. u Gorskom Kotaru, diplomirao je u Zagrebu na Elektrotehničkom fakultetu. Od dolaska u Koprivnicu, preko 52 godine aktivno djeluje u Nogometnom klubu Slaven Belupo i sportu Koprivnice. Bio je osnivač nogometne škole kluba za mlade, trenirao je seniorsku ekipu Slavena, Lokomotive, Čelika, Graničara, Legrada i Panonije, te bio član najviših sportskih organa Općine Koprivnica i Županijskog nogometnog saveza. U vrijeme Domovinskog rata osnivač je i zapovjednik Sportske čete Koprivnica, organizator Memorijala poginulim sportašima, a nakon sportske karijere radi kao povjesničar sporta Koprivnice i Podravine. Suautor je prve monografije NK Slavena Belupa, aktivan je na očuvanju djela Žarka Dolinara te je inicirao da Sveučilišni kampus nosi upravo Dolinarovo ime.

Zajednička fotografija laureata s predsjednikom RH Ivom Josipovićem i gradonačelnicom Koprivnice Vesnom Želježnjak // Foto: www.koprivnica.hr

Plakete Grada Koprivnice:

za izuzetna postignuća u odgoju i obrazovanju te doprinosu razvoju Grada Koprivnice:

Gimnazija Fran Galović Koprivnica – jedina je srednja škola u Koprivničko-križevačkoj županiji koja provodi nastavu u jednoj smjeni te jedna od šest škola u Hrvatskoj koja provodi eksperimentalnu nastavu građanskog odgoja. Nalazi se i među četiri škole koje provode dvojezičnu nastavu, dio nastave provodi na bazenima, izdaje školski list te je najuspješnija škola županije na natjecanjima znanja i sportskim natjecanjima. Prema evidenciji nadležnog ministarstva nalazi se na 23. mjesuu, od 414 srednjih škola, po vrednovanju rezultata na državnim natjecanjima te pripada školama bez tektonskih barijera. U 2013. godini koprivnička je gimnazija najuspješnija srednja škola po rezultatima upisa učenika na fakultete, ima Centar izvrsnosti i još mnogo toga čime se može podičiti.

za izuzetan doprinos promociji Grada Koprivnice i njegove kulturne baštine:

Mješoviti pjevački zbor umirovljenika Koprivnice – osnovan je 1991. godine, a njegovi su prvi javni nastupi bili na prvim crtama bojišnice. Dobitnici su priznanja za najbolje i najoriginalnije predstavljanje svoga grada i države između 60 zborova iz 40 zemalja na natjecanju zbornog pjevanja u Makedoniji, a sudjelovali su i u Super talentu gdje su došli do polufinala te u emisiji Do posljednjeg zbora. Predstavljali su Hrvatsku na 10. međunarodnom festivalu osoba treće životne dobi u Ljubljani, a u Mađarskoj koprivničko-križevačku županiju. Već 18 godina održavaju međunarodnu suradnju s udrugom umirovljenika iz Nagyatada, promoviraju svoj grad i kulturnu baštinu, a u svoj rad uključuju i mlade. Unazad nekoliko godina zbor djeluje u sklopu Kluba za starije osobe Mariška.

za izuzetna postignuća u promicanju i očuvanju tradicionalnih vrijednosti našeg kraja:

Udruga žena Bakovčice – osnovana je 1978. godine, što znači da slavi 35 godina rada i postojanja. Članice udruge mogu se pohvaliti sudjelovanjem na svim važnijim manifestacijama koje se održavaju na području Koprivnice, a predstavljaju svoj kraj na međunarodnim i domaćim turističkim sajmovima. Uoči Božića i Uskrsa članice posjećuju Dom za starije i nemoćne te Dom za nezbrinutu djecu kako bi štićenike počastile svojim kolačima, a na dan bolesnika u Domu za starije organiziraju prikaz čehanja perja. Članice su naučile 40-ak napjeva nepoznatih autora koje žele spasiti od zaborava, organiziraju predavanja, sportske susrete i turnire, a ove godine proslavljaju i 15 godina održavanja tradicionalne manifestacije u Čehanja perja u Bakovčicama.

za izuzetna postignuća u skrbi za stradalnike Domovinskog rata i njihove obitelji:

Ivica Galinec – rođen je 1963. godine u Koprivnici gdje je završio osnovnu i srednju školu. Od 1991. godine u vojsci je RH te u Zboru narodne garde, a kasnije je član 117. brigade. Umirovljen je 2007. godine nakon čega se aktivirao u Udruzi HVIDRA te Udruzi hrvatskih branitelja liječenih od PTSP-a Koprivničko-križevačke županije Sveti Nikola, koju vodi kao predsjednik. Dobitnik je brojnih odlikovanja i zahvalnica, pokreće projekte vezane uz braniteljsku populaciju te radi na stvaranju boljih života dragovoljaca i njegovih obitelji. Idejni je začetnik sportskog višeboja branitelja i SOS telefona za branitelje, inicijator podizanja spomenika i osnivanja braniteljskih udruga te je brinuo o izgradnji Terapijsko rekreacijskog centra „Zvonko Pandurić – Stric”.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Najbolji od najboljih

Hrvatska sahara – Podravina adventure u velikom finalu izbora najboljih turističkih proizvoda

Proglašenje i dodjela nagrada u hrvatskom turizmu upravo se privodi kraju u sklopu Dana hrvatskog turizma u Opatiji, u...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×