Istarsko sunce, izraelska tehnologija i Podravkina rajčica rezultirale su iznimno bogatim ovogodišnjim urodom rajčice na istarskim poljima. Rezultati suradnje Podravke i izraelskog partnera predstavljeni su na pokusnom polju rajčice u blizini Umaga.
Koristeći nove, suvremene tehnologije uzgoja rajčice na istarskoj zemlji, Podravka je početkom lipnja ove godine započela probni uzgoj rajčice u suradnji s izraelskim partnerom. Cilj projekta je poboljšanje uzgoja industrijske rajčice za preradu, kroz primjenu Izraelske tehnologije uzgoja, povećanje prinosa rajčice i produžetak trajanja sezone branja i prerade. Nova tehnologija jamči veći prinos te produljenje sezone uzgoja rajčice, što je i dokazano je na predstavljanju projekta i demonstraciji nove tehnologije.
Naime, berba će biti kroz desetak dana, što je još jedan dokaz da se sezona proizvodnje rajčice u Istri može produžiti za više od mjesec dana. Inače, prosječno se proizvodi 50 tona, a implementacijom nove, danas predstavljene tehnologije, očekivanja su iznad 100 tona. Očekuje se i više suhe tvari, jer dosadašnji prosjek bio je oko 4 posto, a novom tehnologijom ostvaruje se više od 5 posto.
Rezultati pokusnog projekta iznimno su povoljni i za proizvođače i za Podravkinu tvornicu koja može prihvatiti veće količine rajčice u budućnosti.
Prema riječima predsjednika Uprave Podravke Zvonimira Mršića, Podravka je pokazala da se može uspjeti u hrvatskoj poljoprivredi jer je zajedno s partnerima značajno povećala efikasnost hrvatske poljoprivredne proizvodnje kao sirovinske baze za prehrambenu industriju koja je dovoljno konkurentna i prepoznata na europskom i svjetskom tržištu.
– Vjerujemo da ćemo sljedeće godine proizvoditi na znatno većoj površini u Istri, što nam je potrebno zato što proizvode koje ovdje proizvodimo, ne prodajemo samo u Hrvatskoj, nego izvozimo u nekoliko zemalja EU i u Rusiju. Ovim projektom pokazujemo da poljoprivredna proizvodnja u Hrvatskoj može biti efikasna i da hrvatska prehrambena industrija može dodati svoju vrijednost i prodavati kroz svoje kanale na europskom i svjetskom tržištu. Za desetak dana moći ćemo uživati u svim tim količinama izuzetno kvalitetne rajčice koju ćemo zapakirati u kvalitetnu ambalažu i dobar brend te prodavati diljem svijeta. Podravka je spremna poduprijeti hrvatsku poljoprivredu i proizvođače kako bi zajedničkim snagama učinili hrvatski proizvod još konkurentnijim na sve zahtjevnijem međunarodnom tržištu – rekao je Mršić.
Predstavljanju projekta odazvala se veleposlanica Izraela u RH, Nj.E. Zina Kalay Kleitman, gradonačelnik Umaga Vili Bassanese, zamjenica župana Istarske županije Giuseppina Rajko te ministar poljoprivrede RH Tihomir Jakovina, koji je tom prigodom istaknuo:
– Podravka kao najvažnija tvrtka u prehrambenoj industriji Hrvatske našla je odličnog partnera. U ovakvim projektima dobivamo onu dodanu vrijednost u novima znanjima i tehnologijama, jer vidimo da jedan projekt koji je odrađen u vrlo kratkom vremenu, zajedničkim snagama i dobrim partnerskim odnosima ima zavidne rezultate. Idućih godina u regiji Istre, a isto tako i u cijeloj Hrvatskoj, imat ćemo puno više ovakvih kvalitetnih projekata izravno vezanih uz prehrambenu industriju gdje stvaramo proizvode s dodanom vrijednošću, koji će biti konkurentniji. Odličan primjer za ostale proizvođače – naglasio je ministar Jakovina.
Plodna istarska zemlja okupana suncem Mediterana, primjenom izraelske tehnologije uzgoja urodila je dvostrukim prinosom te potvrdila kako uzgoj rajčice u Istri ima perspektivu. Zahvaljujući primjeni ove tehnologije, klimatološki uvjeti, odnosno vlažna godina, nisu imali znatnijeg utjecaja na konačan urod, a Istra se opravdano može nazvati rasadnikom ovog crvenog bogatstva.
Istarska je rajčica dugi niz godina neizostavna namirnica moderne prehrane i izvor inspiracije u brojnim kuhinjama. Riječ je o vrhunskom izvornom Podravkinom proizvodu, koji kvalitetom može konkurirati vodećim svjetskim proizvođačima. Zahvaljujući podneblju, broju sunčanih sati i specifičnosti sastava tla, proizvod sadrži znatno veći udio likopena, β-karotena, C vitamina te minerala u odnosu na ostale rajčice prisutne na tržištu.