Dolaskom hladnijih dana, počinje sezona grijanja na kruta i tekuća goriva te električne grijalice. Javna vatrogasna postrojba Koprivnica, stoga, poziva na oprez i poštivanje osnovnih sigurnosnih pravila prilikom rukovanja izvorima topline.
Zapovjednik Hrvoje Blažeković ističe osnovna pravila kojih se valja pridržavati kako bi se izbjegle neželjene posljedice. Valja reći kako su vatrogasci VZG-a prošle godine zabilježili 78 požara, od čega je 16 peći i dimnjaka.
– Zbog nestručnog rukovanja pećima na kruta goriva ili električnim grijalicama nastaju požari u objektima, a ponekad, nažalost, i sa smrtnim posljedicama. Ako primijetite požar, bez odgode nazovite vatrogasce na broj 193 te slijedite upute do njihova dolaska – kaže Blažeković.
Ključno je redovito čistiti i održavati dimovodne kanale u suradnji s dimnjačarima i servisirati uređaje na plin.
– Poseban oprez potreban je pri paljenju peći na kruta goriva jer plamen može zahvatiti odjeću, a ni u kojem slučaju nemojte zapaliti drva u peći s benzinom ili drugim zapaljivim tekućinama. Drvo za loženje odmaknite od peći jer može doći do zapaljenja zbog prijenosa topline, a odmaknuti treba i drugi zapaljivi materijal poput tepiha. Vrlo je važno odjeću ne sušiti direktno iznad peći. Naravno, ne ostavljajte hranu na upaljenoj peći bez nadzora, što je savjet koji vrijedi cijele godine – poručuje zapovjednik, a isto vrijedi za izvore topline na električnu energiju.
Grijalice se ne smiju ostavljati upaljene bez nadzora.
– Pepeo iz peći također može uzrokovati požar, i to satima nakon što nam on izgleda potpuno ohlađen. Nikada se ne smije odlagati smeće, u zapaljive kontejnere ili na mjesta gdje u doticaju s drugim predmetima može nastati požar. Pepeo se odlaže u metalne kontejnere udaljene od ostalih objekata – napomenuo je.