Hrvatska je prvi puta imala svog predstavnika na CERN-ovoj edukaciji za profesore fizike HST-2014 – High School Teachers Programme u trajanju od 6. do 26. srpnja 2014. Bila je to Marina Furkes, profesorica matematike i fizike u Gimnaziji „Fran Galović” Koprivnica.
Program je sadržavao 35 sati predavanja, 10 sati interaktivne komunikacije u obliku pitanja i odgovora, 15 sati posjeta eksperimentima, 10 sati radionica, 25 sati istraživačkog rada u manjim grupama i na kraju prezentaciju rezultata rada u grupama na engleskom jeziku na kojem se i odvijala cjelokupna edukacija.
U programu je sudjelovalo ukupno 54 profesora fizike srednjoškolskog i visokoškolskog obrazovanja iz ukupno 31 zemlje. Predavanja su uključivala poglavlja iz područja fizike čestica, edukaciju o načinu rada akceleratora i detektora, pojam materije i antimaterije, istraživanja vezana uz otkriće Higgsovog bozona, područje kozmologije i tamne energije, istraživanja u medicinskoj fizici te edukaciju kako ostvariti što bolju komunikaciju i povezanost CERN-ovih znanstvenika i srednjoškolskih učenika ili studenata fizike diljem svijeta.
Osim znanstvenog dijela svi sudionici su imali internacionalnu večeru gdje su prezentirali svoj kraj i državu iz koje dolaze te je Hrvatska osim u kulinarskom dijelu imala i tradicionalni podravski dodatak.
– Na internacionalnoj večeri obukla sam haljinu koju je kreirala moja sestra Petra Furkes, dipl.ing. tekstilne tehnologije i koja je bila prezentirana na Danima vjenčanja na Zagrebačkom velesajmu 2006. godine u kategoriji „Hrvatska vjenčanica”. Haljina je izvezena ivanečkim vezom koji je nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske. Prilikom održavanja internacionalne večere, profesori i znanstvenici pokazali su veliki interes u degustaciji proizvoda kao i veliko zanimanje za upoznavanjem autohtonih kulturnih vrijednosti podravskog kraja – rekla je Marina Furkes.
CERN-ova edukacija obuhvaća znanstveni, edukativni i društveni aspekt, nudi uključivanje učenika u istraživanja i profesora fizike u edukaciju koja proširuje vidike obrazovanja ne samo nas samih već i čitav niz nadolazećih generacija. Isto tako ona pruža priliku upoznavanja drugih kultura, sustava obrazovanja te na taj način omogućuje napredovanje i ostvarivanje internacionalne suradnje.
Ono što je zajedničko svim sudionicima jest ljubav prema fizici, ljubav prema edukaciji i svakodnevno napredovanje zajednice u kojoj djeluju. CERN, kao najveći istraživački laboratorij fizike čestica, idealan je za ujedinjenje ovakvih osoba i zaista je, na jedan izrazito kvalitetan način, omogućio svim sudionicima najbolji sustav obrazovanja koji će svaki sudionik pamtiti i živjeti svaki dan u svojoj školi, u svom kraju i svojoj državi.
– Ovom prilikom želim zahvaliti CERN-ovom timu koji već čitav niz godina pruža priliku ove vrste obrazovanja, ali isto tako želim zahvaliti Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta, Koprivničko-križevačkoj županiji, Gradu Koprivnici, Prehrambenoj industriji Podravka d.d. i Gimnaziji „Fran Galović” Koprivnica što su u samom početku prepoznali kvalitetu CERN-ove edukacije i podržali me u istoj – rekla je Marina Furkes.
{vsig}vijesti/08-2014/galerija-furkes{/vsig}