Europska unija je prije dvije godine odredila smjer razvoja Europe potičući novi oblik i način korištenja obnovljivih izvora energije, a taj primjer slijede i u Ludbregu. Tako će okosnica u razvoju Grada u razdoblju 2021. – 2025. godine biti projekti koji podupiru zelenu i digitalnu tranziciju.
Projekti i ideje imaju svoje uporište i usklađeni su s politikama i ciljevima Europske unije u razdoblju 2021.-2027., kao i politikama UN-a.
– Vidimo koliko je situacija oko zemnog plina svake godine problematična, ne samo da cijene rastu, već se cijelo vrijeme priča i o količinama koje dolaze iz Rusije, hoće li doći južnim tokom, sjevernim tokom, iz Katara. Sve su to energetski problemi koji Europu čine ranjivom i da bi se cijela ta situacija izbjegla naglo i vrlo intenzivno okrenula se obnovljivim izvorima energije. Najjeftiniji, najučinkoviti i najdostupniji oblik pritom je vodik kojega imamo svi i čija proizvodnja kao energenta je najjeftinija – kazao je gradonačelnik Bilić.
Grad Ludbreg želi postati predvodnik u zelenom gospodarstvu i uvođenju čišćih, jeftinijih i zdravijih oblika prijevoza promicanjem sigurne i održive prometne politike.
– Javni prijevoz je okosnica naše energetske strategije s obzirom da želimo da taj javni prijevoz bude ekološki održiv i prihvatljiv te da koristi kao pogonsko gorivo ili vodik ili vodikove ćelije, odnosno struju iz baterija. Kao Grad odredili smo da želimo u nekom sljedećem periodu biti grad koji ima nultu emisiju CO2, dakle koji ne zagađuje, a za to nam treba ta tranzicija, ne samo Grada nego i gospodarstva – kaže.
Ističe da je Grad Ludbreg prijavio projektnu dokumentaciju za geotermalnu elektranu. Radi se i na poticanju korištenja solarne energije, obnovljivih izvora, a također se razmišlja o drugim načinima proizvodnje vodika. Krajnji cilj je stvoriti bolje poslovno okruženje za poduzetnički sektor, energetsku samodostatnost, ugljičnu neutralnost, povećati životni standard građana i kvalitetu života te stvoriti mladima uvjete za sigurnu i bolju budućnost.