Temperatura u hladu već se nekoliko dana penje iznad 30 stupnjeva, a danas bi, prema meterolozima, trebala doseći svoj vrhunac i zaustaviti se na oko 36. Dojam vrućine dodatno pogoršava i visoka razina vlage u zraku, što teško pada i zdravim, mladim ljudima, a o starijima i bolesnima da ne pričamo.
Oni su i najugroženiji velikim vrućinama, uz malu djecu, a prema informacijama koje smo maločas dobili iz koprivničke Hitne pomoći, čini se da su upozorenja o toplinskom valu shvatili vrlo ozbiljno jer ovih dana nisu imali niti jednu intervenciju vezanu uz toplotni udar, niti je nekome zbog toga pozlilo.
Prema riječima Zlatice Kučko Gudelj, ravnateljice Zavoda za hitnu medicinu, upozorenja o zaštiti svake su godine ista, a svode se na tri savjeta: ne izlaziti van za vrijeme najvećih vrućina, piti puno tekućine i uzimati propisanu terapiju.
– Također, i rashladiti prostor u kojem boravite. Ako nemate klima-uređaj, dom treba rashlađivati noću. Sklonite se u najhladniju prostoriju u kući, izbjegavajte izlazak u najtoplijem dijelu dana, kao i naporan fizički rad, te ne ostavljajte djecu ili životinje u parkiranom vozilu. Koristite kreme za zaštitnim faktorom, jedite manje i laganije obroke – kazala je Kučko Gudelj. Također je istaknula kako je bitno obići ili kontaktirati susjede ili članove obitelji koji žive sami.
– Ako neki član vaše obitelji ili osobe kojima pomažete imaju vruću suhu kožu ili nerazumno razgovaraju i nemirni su, grčeve ili su bez svijesti, odmah zovite hitnu pomoć. Dok čekate, smjestite osobu u hladnu prostoriju u vodoravan položaj, podignite joj noge i kukove, odstranite odjeću i počnite s vanjskim hlađenjem – kao što su hladni oblozi na vrat, pazuhe i prepone uz ventilator i špricanje kože vodom temperature 25-30 stupnjeva. Mjerite temperaturu tijela. Hladite osobu dok se tjelesna temperatura ne spusti ispod 38 stupnjeva. Nemojte davati acetilsalicilnu kiselinu ili paracetamol. Osobe bez svijesti postavite u bočni ležeći položaj – zaključuje.