U utorak, 6. ožujka 2012. u Knjižnici i čitaonici “Fran Galović” Koprivnica održana je radionica Centra za stalno stručno usavršavanje knjižničara iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu s temom “Prostor i oprema školske knjižnice”. Predavači su bili Veronika Čelić-Tica, prof., knjižničarska savjetnica i Nenad Marinović, dipl. ing. arhitkture.
Radionica je prvenstveno bila namijenjena školskim knjižničarima i ravnateljima škola, ali i knjižničarima iz drugih vrsta knjižnica. Također su pozvani i predstavnici gradskih Ureda za društvene djelatnosti iz Koprivnice i Križevaca te predstavnici županijske uprave – tj. osnivači škola, budući je u školstvu na području Koprivničko-križevačke županije u tijeku ili u planu niz projekata gradnje, dogradnje, adaptacije ili preuređenja prostora u školama, u sklopu kojih se izvode ili pripremaju radovi i u školskim knjižnicama.
Sudjelovalo je 32 polaznika, među kojima najviše školskih knjižničara s područja Županije, a odazvalo se i sedmero ravnatelja škola (iz osnovnih škola u Drnju, Kalinovcu, Kalniku, Koprivničkim Bregima, Legradu, Molvama te iz Gimnazije u Đurđevcu) kao i predstavnica Koprivničko-križevačke županije – osnivača najvećeg broja škola u Županiji – gđa Vesna Peršić-Kovač, stručna savjetnica za kulturu iz županijskog Ureda za prosvjetu, kulturu, znanost i šport.
Cilj seminara bio je upoznati polaznike s potrebama i mogućnostima uređenja i opremanja školskih knjižnica, kao suvremenih informacijsko-kulturnih središta u školama, u skladu s postojećim zakonima i standardima, ali i poštujući temeljne principe kod planiranja prostora i nabave opreme za školsku knjižnicu, kao što su: prilagodljivost, svrsishodnost, kvaliteta izradbe, suvremeni dizajn i modularni koncept koji omogućava knjižnici fleksibilnost u (re)organizaciji prostora kako bi mogla ispunjavati sve svoje zadaće.
U Koprivničko-križevačkoj županiji, u cjelini gledano, još smo uvijek daleko od dosizanja potrebnih standarda. Iako postoje pojedinačni primjeri vrlo lijepih i funkcionalnih, izvanredno opremljenih i uspješnih školskih knjižnica, ipak još uvijek čak njih 15 (44%) od ukupno 34 školske knjižnice djeluje u prostoru manjem i od minimalnih 60 m2, ili uopće nema vlastiti prostor (2 knjižnice). Prostor veći od 100 m2 ima ukupno 9 školskih knjižnica u Županiji (27%), a 10 (29%) ih se smjestilo u rasponu od 60 do 100 m2 prostora.
Također, ukupno 13 knjižnica ili njih 38% radi s opremom (namještajem) koja je ispod standarda, tj. nije primjerena suvremenoj knjižničnoj funkciji zbog starosti i dotrajalosti, ili je nenamjenska pa je zbog toga nefunkcionalna i sl. Znakovito je također da čak 12 osnovnoškolskih i 5 srednjoškolskih knjižnica (ukupno 50% knjižnica!) navodi kako je njihova oprema doduše izrađena po standardima, ali ipak ne zadovoljava u potpunosti – što ukazuje da su knjižnice opremane ili dosta davno, pa je postojeća oprema postala nedostatna i nefunkcionalna, ili su opremane u novije vrijeme, ali pri tom nisu do kraja poštivane odredbe iz postojećih propisa i standarda. Samo 4 školske knjižnice u Županiji (12%) u potpunosti su zadovoljne svojom opremom jer je u cjelosti izrađena po standardima i odgovara funkciji.