Selfie je pomalo iritantan pojam i potrošena forma, ali vrijedi dati umjetnosti da promišlja sama o sebi, da umjetnik promišlja o svojim postupcima, gestama i tehnikama, odnosno da svaki pojedinac promišlja sam o sebi i o pitanju svog identiteta, kazao je Mario Periša, profesor Sveučilišta Sjever.
Izložba IR SELFIE otvorena je jučer, u subotu, u koprivničkoj AK galeriji.
– Ideja ovog koncepta nastala je prije otprilike dva mjeseca. Izložba izgleda malo i lagano za izvesti, ali nije bilo baš tako – reako je Bojan Koštić, koautor projekta.
Dodao je kako su idejni autori ovog koncepta i Mario Periša, profesor na Sveučilištu Sjever, i Tanja Špoljar, predsjednica udruge Atelieri Koprivnica.
– Selfie je pomalo iritantan pojam i potrošena forma, ali vrijedi dati umjetnosti da promišlja sama o sebi, da umjetnik promišlja o svojim postupcima, gestama i tehnikama, odnosno da svaki pojedinac promišlja sam o sebi i o pitanju svog identiteta – kazao je Periša.
Objasnio je kako se upravo tehnikom fotografiranja samih sebe može vidjeti da ona ne mora nužno biti samo prozaično zastupljena na društvenim mrežama i u našim životima već da otvara neka druga filozofska pitanja. Ovim postupkom, kaže Periša, pokušao se preispitati utjecaj selfija na naše živote.
– Prva ideja bila je da stjeramo ljude u kut, u improvizirani studio, u kojem su svedeni na mogućnost da pročitaju upute kako bi se fotografirali. Drugo, stavili smo infracrveni filter koji se koristi za astro fotografiju aludirajući time na zvjezdani status kojeg svi selfisti pokušavaju stvoriti. On ujedno skida sve anomalije s našega lica i daje nam ljepši fotošopirani status. I treće, u tom automatiziranom postupku u kojem su autori prepušteni nekom nadređenom sustavu i stroju, dovodimo u pitanje njihovu slobodu i izbor – objasnio je Periša.
Ono što je vidljivo iz nastalih fotografija, kaže Periša, je iskrenost želje za stvarnom komunikacijom licem u lice koja danas nedostaje upravo zbog virtualnog svijeta.
– Vidljiva je sličnost fotografija zbog uniformiranog pristupa kojeg je preuzela tehnologija i time nam dala još jedan kolektivni identitet. Razbijanjem paradigmi o selfiju i samima sebi uspjet ćemo živom kolektivu dati novi smisao, polet i energiju – zaključio je Periša.