Međimurska županija jedna je od rijetkih županija u Hrvatskoj u kojoj roditelji besplatno mogu boraviti uz svoje dijete u bolnici. Ova mjera uvedena je prije tri godine, a potpisan je i Sporazum o sufinanciranju pratnje djeteta u bolnici i za 2022. godinu.
Lijepa je to vijest iz susjedne županije, a koja je kod roditelja iz Koprivničko-križevačke županije izazvala pomiješane osjećaje.
U redakciju su nam se javljali brojni roditelji koji zbog koronavirusa nisu mogli sa svojom djecom mlađom od tri godine ostati u bolnici, iako su bili cijepljeni, a bili su se voljni i testirati te platiti smještaj.
– Onda kad čujemo da u drugoj županiji borave s djecom i još im je to plaćeno, žao nam je što nismo s djetetom otišli tamo. Ovako smo proživljavali traume, i mi i dijete. Mislimo da je počinjeno više štete, nego koristi jer dijete ima traume, ne da se prematati, plače kad se probudi, a dosad nije nikad, općenito je psihički loše. Srce me boli, a to se moglo spriječiti – rekla nam je jedna mama.
Mame su se na koprivničku pedijatriju požalile i nedavno u grupi Mame Kc, baš zbog nemogućnosti ostanka uz dijete, dok bolnica nosi titulu Prijatelj djece. Neke su pisale kako roditelj mora biti uporan i inzistirati na ostanku, pa ponekad popuste, a u protivnom slijedi traumatično razdoblje i za roditelje i za mališane.
U međuvremenu, za vrijeme trajanja pandemije, primjerice u virovitičkoj se bolnici moglo ostati s djetetom uz negativan test, koji se napravio na pedijatriji prilikom dolaska, pa su mnogi roditelji iz naše županije koristili tu mogućnost.
O svemu smo pitali ravnatelja koprivničke bolnice Matu Devčića, koji je za ePodravinu rekao kako nije točno da roditelji ne mogu ostati uz djecu.
– Netočna je činjenica da se to ne može u OB Koprivnica. Ostanak roditelja na pedijatriji je svakodnevna pojava i odvija se uz određena pravila koja su interno dogovorena, a prvenstveno prema naputku stručnog kolegija koji čine svi liječnici na pedijatriji. U dobroj vjeri to sam prepustio kolegama specijalistima i prema njihovom naputku ja postupam – rekao nam je Devčić.
Dodaje da iskusni specijalisti pedijatri odlučuju od slučaja do slučaja.
– Prvenstveno prema statusu i starosti djeteta, ali i ovisno o trenutnim kapacitetima odjela u momentu kada se dijete preda u bolnicu. Na temelju toga, ono što je apsolutno sigurno, ako postoji mjesto i pozicija da se smjeste i roditelj i dijete mi to radimo, štoviše, inzistiramo na tome. To posebno vrijedi za djecu do šest mjeseci i do tri godine starosti, a ovisno o akutnoj dijagnozi. Mogu reći da je to jedino razumno i realno i isključivost da se to ne dopusti u ovom času je neistina, tko god vam to rekao – zaključio je Devčić.