4.2 C
Koprivnica
Ponedjeljak, 23. prosinca 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
Noć muzeja

FOTO S temom glazbe, muzeji županije izašli izvan okvira te građanima osim izložaba pružili i koncerte, predavanja i tematsku hranu
F

Osim onih sadržaja ustaljeno izložbenog i likovnog karaktera, u Noći muzeja ali i izvan nje, muzej sad pribjegava multimedijskom pristupu koji je mnogo dinamičniji i prilagođeniji te zanimljiviji svakom građaninu.

Ne propustite

Kao i u ostatku Hrvatske, Noć muzeja održana je i diljem Koprivničko-križevačke županije. Da joj popularnost iz godine u godinu raste svjedoči sve veći interes građana za sadržaje koje im tu večer nude muzeji, galerije i brojne druge kulturne institucije, ali i one nešto neformalnijeg karaktera.

Tako se, osim u križevačkom i đurđevačkom muzeju, program u Koprivnici raštrkao od Muzeja i Galerije, preko franjevačkog samostana i crkve, Le Petit Cafea i Sinagoge do Hlebina.

Osim raznolikosti u lokacijama, raznolikost je i u medijskom tipu sadržaja. Stoga, osim onih sadržaja ustaljeno izložbenog i likovnog karaktera, u Noći muzeja ali i izvan nje, muzej sad pribjegava multimedijskom pristupu koji je mnogo dinamičniji i prilagođeniji te zanimljiviji svakom građaninu.

Ovogodišnja tema Glazba i glazbeni velikani te njihov utjecaj na društvo svakako je bila idealna podloga za tako nešto.

Noć Muzeja
Dio posvećen Folklornom ansamblu Koprivnica // Foto: Ivan Brkić

Tako se u koprivničkom muzeju, osim stalnog postava, mogla pogledati izložba narodnih nošnji, fotografija, plakata i ostalih materijala Folkolornog ansambla Koprivnica povodom njihovog 35. rođendana. Na prvom katu Muzeja, pak, postavljena je izložba posvećena dirigentu zlatnog doba Austro-Ugarske Koprivnice Tomi Šestaku.

Galerija je svoj program, također, posvetila glazbi. Prvu izložbu koncertnoj fotografiji, a koja nosi ime autora Saše Huzjaka, dok je druga posvećena Fedoru Malančecu pod nazivom Iz koncertnog života.

Negdje na putu između Muzeja i Galerije te koncerata u Sinagogi, građani su mogli birati je li im draži nešto ozbiljniji i klasičniji pristup, kroz izložbu i koncert posvećene još jednom glazbenom velikanu Fortunatu Pintariću, ili neformalnije atmosfere i suvremene umjetnosti. Prvi kulturni događaj odvijao se u koprivničkom Franjevačkom samostanu i crkvi sv.Antuna gdje je poznata koprivnička orguljašica Natalija Imbrišak izvodila njegova djela. Drugi se održao u Le Petit Cafeu gdje se retrospektivno pričalo o suvremenim programima unazad godinu dana održanima u galerijama Koprivnica i AK te u KKC-u Pixel. Također, pod nazivom Suvremena alternativa predstavljeni su i novi video radovi Vlaste Delimar, Milana Božića, Marijana Molnara i Vlatka Vinceka.

Noć Muzeja
I galerijski postavi imali su glazbenu podlogu // Foto: Ivan Brkić

Od 20 sati program se, prikladno usklađen s obilježavanjem holokausta, preselio u koprivničku Sinagogu, ali isključivo u vedrom ozračju. Ondje su se neka ista imena koja su se provlačila kroz izložbe istu večer, provlačila u glazbenoj maniri.

Tako su nastupili Folklorni ansambl Koprivnica te zboraši i solisti Umjetničke škole “Fortunat Pintarić” i tamburaši “Tomo Šestak” s izvedbama upravo njegovih djela. Osim njih, sa skladbama klasične gitare bio je tu neizbježan Allegro, a od 23 sata to jedan u noći, atmosfera se uz već grijani prostor Sinagoge, još malo zagrijala – uz jam session Jazz kluba i pop-rock koncert Letarga.

Kome su draže goričke veselice sjeo je na besplatan autobus, ali ovaj put ne za gorice, nego za Hlebine gdje je u Galeriji naivne umjetnosti izložen prikaz kak’ su se to stari Podravci znali zabavljati, dok su sve to uz glazbu oživotvorili KUD Hlebine i folk-rockeri Ogenj.

Noć Muzeja
Vlasta Delimar // Foto: Ivan Brkić

Križevački muzej glazbi se posvetio uz predavanja o križevačkoj glazbenoj prošlosti. Muzikologinja Jelka Vukobratović pričala je o križevačkim glazbenim velikanima te njihovom utjecaju na život u gradu, Andrea Višak govorila je o zaboravljenim križevačkim skladateljima, a muzikolog Tomislav Bužić održao je prikaz Alberta Štrige i Vatroslava Lisinskog u filmu Lisinski.

U Muzeju Grada Đurđevca, posjetitelji su mogli poslušati predavanje o nastanku atraktivnih fotografija Ive Lulić te razgledati izložbu fotografija Podravina između mitova i legendi. Autorica je naglasila kako se na izloženim fotografijama nalazi oko 50 ljudi iz Podravine koje je upoznala kad je došla u Podravinu.

Bajkovita tema u Đurđevcu // Foto: djurdjevac.hr

U nastavku je dječji zbor Dječjeg vrtića Maslačak nastupio s pjesmama o vilama i vilenjacima, a održana je i igraonica i pričaonica Vilinskih priča za najmlađe.

Predavač Stjepan Večković, solist tradicijskih glazbala u Ansamblu LADO posjetitelje je upoznao s tradicijskim glazbalima, a događanja u Muzeju zaključena su koncertom Hrvatskog gajdaškog orkestra.

Također, okupljeni su mogli probati i brojne slastice u obliku tradicijskih glazbala koje je pripremio Restoran i pivnica Stari grad.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Mjere sigurnosti

Koliko su sigurne naše škole? Provjerili smo kontrolira li se ulazak, zaključavaju li vrata i što će se mijenjati

Tragičan događaj u Zagrebu, u kojemu je 19-godišnjak u školi u Prečkom usmrtio nožem jednog učenika, ranio više njih...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×