Jeste li znali da najkraći životni vijek u Hrvatskoj mogu očekivati ljudi rođeni u Slavoniji, u prosjeku 76,3 godine, a najdulji oni koji žive u Zagrebu, 79 godina? Tako pokazuju najnoviji podaci Eurostata o očekivanom trajanju života po regijama EU za 2022. godinu.
Prema definiciji Eurostata, očekivani životni vijek pri rođenju definira se kao srednji broj godina koje osoba treba živjeti, ako je do kraja života podvrgnuta trenutačnim uvjetima smrtnosti.
Hrvatska spada među zemlje u kojima se živi znatno kraće
U Europskoj uniji, Hrvatska spada među zemlje srednje i istočne Europe u kojima se živi znatno kreće nego u zapadnim i razvijenim zemljama.
Što se tiče Jadranske Hrvatske, životni vijek je 0,4 godine kraći nego u Zagrebu i iznosi 78,6 godina, dok je Sjeverna Hrvatska na trećem mjestu sa 77 godina, drugim riječima, život rođenima u toj regiji je samo 0,7 godina dulji nego u Slavoniji.
Životni vijek se produljio
Kako prenosi, Jutarnji list, prosjek za Hrvatsku iznosi 77,7 godina, što znači da se životni vijek produljio za godinu dana u odnosu na 2021.
Unatoč poboljšanju, još nije dosegnut rekord iz pretpandemijske 2019. godine kad se trajanje života u Hrvatskoj procjenjivalo na 78,6 godina.
Žene dulje žive
Također, najnovije brojke potvrđuju da žene žive znatno dulje od muškaraca. U prosjeku 5,4 godine, iako je se razlika malo smanjila u odnosu na godinu ranije, i to za 0,3 godine.
Među zemljama EU najdulje se živi u Španjolskoj gdje je očekivani životni vijek 83,2 godine, pri čemu se u regiji Comunidad de Madrid živi 85,2 godine. Upravo zbog toga, provedena su brojna istraživanja zašto Španjolci žive najdulje.
Jedan od razloga je mediteranska prehrana, fizička aktivnost, dobra zdravstvena zaštita, puno sunca i relaksirani životni stil.