Na 49. sjednici održanoj prvog travnja naša je Vlada donjela Zaključak o utvrđivanju prioriteta izgradnje elektroenergetskih građevina. U cilju ostvarivanja preduvjeta za osiguranje dugoročno pouzdane opskrbe električnom energijom u Hrvatskoj Vlada je utvrdila da je neophodna izgradnja dvije termoelektrane i čak sedam hidroelektrana. U prijedlogu Vlade između ostalih je i izgradnja HE Virje 1 i 2.
– Kako je u pripremu dokumentacije i provođenje istražnih radova za HE Novo Virje HEP uložio više od 30 milijuna eura, a taj je projekt propao jer je proglašen štetnim za okoliš pa nije ishodovana lokacijska dozvola, očito sada ne odustaju, već imaju namjeru pošto poto izgraditi hidroelektranu na Dravi – rekao je Darko Ledinski, predsjednik Županijskog odbora SDP-a.
Vlada popušta interesnim skupinama
Prema sadašnjem prijedlogu Vlade, umjesto planirane HE Novo Virje snage 138 MW prelazi se na koncept objekta sa dvije protočne elektrane snage 50 MW na istoj dionici rijeke Drave, a zbog smanjene akumulacije i snage HE smanjio bi se i utjecaj na okoliš. U SDP-u pak smatraju da bi Vlada umjesto izgradnje brojnih novih hidroelektrana kraj 21 postojeće trebala razmišljati o iskorištavanju drugih obnovljivih izvora energije kao što su sunčeva energija i energija vjetra.
Marinko Bagarić, član Nadzornog odbora koprivničkog SDP-a ne shvaća kako je projekt izgradnje elektrane na Dravi koji je proglašen ekološki neprihvatljivim najednom sasvim valjan. Upozorava također na činjenicu da postoje energane čiji kapacitet nije u potpunosti iskorišten, te su gubici u elektroenergetskoj mreži gotovo identični količini proizvedene i iskorištene energije.
– Vlada očito popušta pritiscima lobija, interesnih skupina i monopolista kakvi su HEP i INA kad je bez savjetovanja sa lokalnim zajednicama, bez savjetovanja sa nezavisnim stručnjacima uopće donijela ovakav prijedlog – rekao je Bagarić.
Načelnik općine Molve Stjepan Fosić smatra da bi izgradnja HE stanovnicima općine pomogla na više načina te je u potpunosti za realizaciju tog projekta.
– Prvo i najvažnije je što bi mještani dobili priliku za zaposlenje, svaki u svojoj struci tijekom izgradnje elektrane. Zatim bi neki od njih radili u na održavanju elektrane kad bi ona proradila, a najbolje bi prošla sama Drava čiji bi bedemi bili očišćeni od nabacanog glomaznog otpada – rekao je Fosić.
Izgradnja da, ali pod drukčijim okolnostima
U SDP-u napominju da nisu a priori protiv izgradnje postrojenja na Dravi, ali nikako se ne slažu sa načinom na koji Vlada donosi tako složene odluke; u tajnosti i bez konzultacija sa bilo kime. Također, upućuju kritike Vladi jer smatraju da zapravo ne radi na osiguravanju energetske neovisnosti države jer ne prihvaća energetske izazove i ne potiče inovacije već podržava monopol koji su za distribuciju energenata uspostavili HEP i INA.
– Ova najava gradnje HE Molve 1 i 2 skoro je pompozna koliko i premijerkina najava o ukidanju harača koji je prvo uvela kao antirecesijsku mjeru, a sad ga kao istu mjeru ukida – dodao je Ledinski.
Mišel Jakšić, član Predsjedništva koprivničkog SDP-a, uz probleme koje mladi danas imaju kad je gotovo nemoguće pronaći radno mjesto koje odgovara stručnoj spremi i stečenim znanjima, osvrnuo se i na Vladin prijedlog izgradnje HE Molve 1 i 2.
– Neki se raduju novim radnim mjestima. Kakva to budućnost čeka mlade u državi znanja ako se sa fakultetskim obrazovanjem moramo veseliti poslu na izgradnji hidroelektrane, ili recimo sortiranju otpada u odlagalištu Piškornica – pita Jakšić.