Hansovo stvaralaštvo u području likovne umjetnosti doista je raznoliko, od akrila na platnu, ilustracija, crteža do kolaža. Inspiraciju za svoja djela crpi od umjetnika poput Dürera, strip crtača Alexa Raymonda i Harolda Fostera, ilustratora Roberta Crumba, a u posljednje vrijeme iz pop-arta.
Atelieri Koprivnica, u kompleksu Kampus, danas, u subotu, s početkom u 18 sati otvaraju svoja vrata publici. Tom prilikom, svi zainteresirani mogu razgledati ateljee koprivničkih umjetnika koji tamo stvaraju, ili su stvarali, od 2012. godine. Publika će moći zaviriti u ateljee Romana Baričevića, Marija Dimića, Dražena Eisenbeissera, Lade Gudić, Antonija Grgića, Zvonimira Haramije Hansa, Darka Markića, Željka Mucka, Gordane Špoljar – Andrašić, Sunčanice Tuk i Vlatka Vinceka.
Uoči manifestacije, porazgovarali smo s Hansom o njegovom umjetničkom stvaralaštvu.
Zvonimir Haramija Hans vizualni je umjetnik koji je završio Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu, a danas radi kao učitelj likovne kulture u osnovnim školama u Rasinji i Molvama.
Svaki slobodan trenutak, kojih je kako kaže, zapravo vrlo malo, jer je razrednik, voditelj likovne grupe, a trenutno odlazi i u Varaždin na tečaj keramike kako bi se dodatno usavršio za rad u školskoj zadrugi, koristi za rad na svojim projektima u ateljeu.
– Izuzetno sam sretan što imam svoj vlastiti prostor u kojem stvaram. Osnivanjem udruge Atelieri Koprivnica počelo se raditi na promicanju umjetnosti uopće, a glavni cilj je privući raznoliku publiku i mlađu populaciju, ali i povezati umjetnike iz regije – istaknuo je Hans i objasnio kako je udruga proširila svoje djelovanje pa tako u ateljeu Vlatka Vinceka organizira performanse, koncerte i izložbe.
Hansovo stvaralaštvo u području likovne umjetnosti doista je raznoliko, od akrila na platnu, ilustracija, crteža do kolaža. Inspiraciju za svoja djela crpi od umjetnika poput Dürera, strip crtača Alexa Raymonda i Harolda Fostera, ilustratora Roberta Crumba, a u posljednje vrijeme iz pop-arta.
– Mislio sam da ću na akademiji stvoriti svoj prepoznatljiv stil, odnosno usavršiti se u jednom izričaju, ali mi je ova šarolikost iznimno privlačna i izazovna- istaknuo je Hans i objasnio kako zapravo i nije loše baviti se različitim stvarima.
Iza sebe ima niz projekata poput svog prvog kratkometražnog animiranog filma Monster Master koji je prikazan na desetak domaćih i stranih festivala te animiranih video spotova za Suho Grlo Nos (Žuža) i Ohnokono (Oh it’s so… i Oh would you be so kind to die?). Isto tako, radio je na animiranim filmovima Laku noć, Hrvatska i novim epizodama Baltazara. Bavi se i street artom pa je tako oslikao nekadašnji poznati zid u Branimirovoj ulici u Zagrebu, Pogon Jedinstvo, Dom mladih u Koprivnici i koprivnički srednjoškolski centar.
Od najdražih samostalnih izložbi izdvojio je onu u Kuglani (KC), Galeriji Greta (ZG), Boonika galeriji (ZG) i u Novom Sadu, a trenutno je u pregovorima za samostalnu izložbu u prosincu u AK Galeriji koja će biti kombinacija crteža i prostorne instalacije.
Zašto Hans u svojim djelima koristi motiv fifties žene suprotstavljene čudnim i zastrašujućim zvijerima, provjerite već danas u njegovom ateljeu.