-1.9 C
Koprivnica
Srijeda, 15. siječnja 2025.
No menu items!
- Oglasni prostor -
SURADNJA DVAJU MUZEJA

Što je tibet, zašto je iznimno vrijedan i tko ga je nosio u koprivničkoj i ludbreškoj Podravini?
Š

Autorice izložbe su kustosica Etnografskog odjela MMČ-a Janja Kovač i viša kustosica Etnografskih zbirki MGK-a Marija Mesarić, a kao neovisna suradnica im se pridružila diplomirana etnologinja Venija Bobnjarić Vučković.

Ne propustite

Izložba Tibeti u Međimurju i Podravini dio je zajedničke suradnje Muzeja Međimurja Čakovec i Muzeja grada Koprivnice. Izložba predstavlja odjevne predmete – marame za ogrtanje – tibete koji su dio narodne nošnje u Međimurju i Podravini, a na nekim od izloženih tibeta su konzervatorice-restauratorice Hrvatskog restauratorskog zavoda Restauratorskog odjela Ludbreg provele konzervatorsko-restauratorske radove. Tibeti su najprepoznatljiviji element međimurske narodne nošnje.

To su rupci velikih dimenzija kvadratnog oblika koji se presavijaju po dijagonali u trokut, prebacuju preko ramena tako da vrh trokuta pada na leđa, dok se dulji krajevi preklapaju na prsima i vežu u čvor na leđima. Pozornost privlače svojom veličinom, centralnom pozicijom, jednobojnom podlogom jarke boje, cvjetnim uzorkom te bogatim resama koje se protežu cijelom dužinom rupca.

Ovom izložbom predstavlja se povijest nošenja tibeta u Međimurju te koprivničkoj i ludbreškoj Podravini. Naziv tibet za rupce koji su se nabavljali kod mađarskih trgovaca ostao je sačuvan u nazivu jednog od više vrsta rubaca/ropci kojima su se ogrtale žene od sredine 19. stoljeća u nekim selima koprivničke Podravine. Crvena, ljubičasta i crna boja tibetnih rubaca naglasila je i istaknula izgled žene, životnu dob, status i ekonomsku moć koju je imala u zajednici. Zbog toga je tibetni rubac bio vrlo vrijedan te se brižljivo čuvao, a ta vrijednost se očuvala i promjenom funkcije predmeta koji od odjevnog postaje muzejskim predmetom, narodnom nošnjom, kulturnim dobrom, simbolom lokalnog, regionalnog i nacionalnog identiteta.

Autorice izložbe su kustosica Etnografskog odjela MMČ-a Janja Kovač i viša kustosica Etnografskih zbirki MGK-a Marija Mesarić, a kao neovisna suradnica im se pridružila diplomirana etnologinja Venija Bobnjarić Vučković. Izložba se otvara u petak, 12. studenog 2021. u 18 sati u Izložbenom salonu Muzeja Međimurja Čakovec uz poštivanje preporučenih epidemioloških mjera zbog pandemije i epidemije COVID-19, a početkom veljače 2022. planirano je predstavljanje u Galeriji Koprivnica.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

prigoda

[IMENDANI] Cure, djevojke i žene divnoga imena danas imaju razlog slaviti

Današnja slavljenica je Anastazija. Anastazija je autentična, nepristrana, ambiciozna, strastvena, topla, aktivna, zagonetna, izvrsna, jedinstvena i angažirana osoba.
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×