Pojavljivanje djeteta s ušima u razredu izaziva paniku, jer kroz tri dana možete očekivati da će ih cijeli razred imati.
Zadnjih je dana, nakon duljeg vremena, ponovno potegnuto pitanje uši u školama i vrtićima.
Iako škole trenutno ne rade, a u vrtićima su dežurstva, uši se ne možemo samo tako riješiti.
– Znamo da se u ovom trenutku u Hrvatskoj pa i šire ponovno pojavio problem uši. Mi stariji dobro pamtimo tu pošast koja je uvijek u obiteljima izazivala sram i neugodu, iako to nije izazvano nekim socijalnim statusom – osvrnuo se na situaciju Pal.
Kako kaže, prema njegovom saznanju, prisutne su u vrtićima i školama naše županije, ali doznao je da ih ima i u okruženju.
– Svi zajedno moramo odraditi svoj dio u pomoći roditeljima, školi i društvu da se ta pošast riješi. Postoje preventivne, savjetodavne i kurativne metode – dožupanove su riječi.
Kako kaže, Zavod za javno zdravstvo može samo dati savjet roditeljima i učiteljima, jer se mnogi od njih nikad nisu susreli s tim problemom.
– Nas su nekad ošišali na “nulu” i namazali s petrolejom. Danas to nije prihvatljivo, ali će dr. Vadla i njeni timovi proći po školama s kojima smo kontaktirali, i podučiti današnjim metodama te dati uputu ravnateljima i ostalima – kaže Pal.
Dr. Danijela Pinter iz Zavoda za javno zdravstvo tvrdi kako zasad nema službenih prijava. Kako kaže, prije nekoliko mjeseci bila su dva slučaja uši u Novigradu Podravskom te nešto u školi u Križevcima.
– Uglavnom se jave kad je priča već gotova, odnosno nikad se ne radi o akutnoj situaciji, nikad to nisu svježe uši i nove gnjide. Prije kojeg tjedna bili smo u Novigradu Podravskom gdje smo od 160 učenika u devet našli prisutnost gnjida, ali starih – priča dr. Pinter koja tvrdi da se to ne može nazvati nekim razmjerima epidemije.
Također, naglašava zahvalnost roditeljima i vrlo dobru suradnju roditelja i učitelja koji sve brzo stave pod kontrolu.
– Pozivamo roditelje da se obrate u Zavod, što nije nikakva sramota, a nama je svaka informacija vrijedna. Imali smo slučaj kad je žena htjela prijaviti da njeno dijete ima uši i ostati anonimna, što nema smisla – kaže dr. Pinter.
Dodaje kako su roditelji nezadovoljni, jer se više ne koristi prašak za zaprašivanje glava, pa ispada da ništa nije napravljeno. Sada su u upotrebi šamponi, a liječnica je svjesna je da oni ponekad nisu najjeftiniji, ali kaže kako se barem jedna vrsta najčešće može dobiti na recept, a njime onda cijela obitelj mora prati kosu.
Ravnateljica novigradskog vrtića Fijolica Sanjica Vanđija potvrdila je dva slučaja uši još u rujnu, ali kako kaže roditelji su djecu ostavili kod kuće.
– Većinom su to bila djeca koja imaju braću u školi, ali nakon tog slučaja situacija se smirila – kaže S. Vanđija, dok smo za primjer koprivničkih škola nazvali ravnatelja OŠ Braća Radić.
– Zasad kod nas nema takvih problema, ali smo na Učiteljskom vijeću odlučili uputiti na problem, čisto da se obrati pažnja – rekao je ravnatelj Krešimir Grgac.
Ravnateljica koprivničkog vrtića Tratinčica Ida Šipek rekla je kako je ta pojava nešto uobičajeno u dječjoj dobi. Doznajemo da su mjere standardne, odnosno da zdravstveni voditelj obavi pregled te se dijete šalje kući.
– Rijetko su kad u pitanju epidemije. Najčešće se radi o skupini manjeg broja djece koja se zajedno igraju. Brzo se to rješava – umiruje I. Šipek.
Mame kojima mnogo ozbiljnije epidemije nisu nepoznate iz njihova djetinjstva, ne dižu preveliku paniku.
– Klasika. Tako je svake godine – uši dođu i odu. U vrtiću je sve ok, jer imaju medicinskog tehničara koji djecu dođe pregledati – smirena je Valentina, a Ana, koja je ujedno i liječnica, kaže kako je nekoć uši bilo mnogo više.
– U vrtiću mojih klinaca bile su prisutne par puta u pojedinačnim slučajevima. U principu, u današnje se vrijeme prošire među članovima obitelji, ili po par njih dobije u razredu, ali ništa alaramantno – kaže ova mama.