U povodu obilježavanja 65. obljetnice Hrvatskog sabora kulture, 29. ožujka 2014. godine u Velikoj dvorani Hrvatskog sabora kulture održan je stručno-znanstveni simpozij „Ocjena stanja i mogućnosti unapređenja kulturno-umjetničkog amaterizma u RH”. Organizator Simpozija Hrvatski sabor kulture okupio je stručnjake, znanstvenike te djelatnike u kulturi različitih interesa, koji su kroz desetominutna izlaganja u različitim područjima amaterskog stvaralaštva predstavili aktualno stanje, probleme i potrebe pojedine djelatnosti te dali smjernice njezina razvitka.
Dodatno, na Simpoziju su predstavljeni aktualni primjeri dobre prakse razvoja i očuvanja kulturno-umjetničkog amaterizma Međimurske županije i Republike Slovenije. Posebni ciljevi Simpozija, sinteza sveukupnog stanja u kulturno-umjetničkom amaterizmu RH i pronalaženje strukturnih rješenja za njegovo unapređenje, doneseni su u okviru rasprave koja je uslijedila nakon izlaganja radova.
Rezultat Simpozija jest Zbornik, sastavljen od petnaest cjelovitih radova izlagača i sažeto predstavljene rasprave s održanog Simpozija. Namijenjen je svima koji se u svom profesionalnom i volonterskom radu dotiču kulturno-umjetničke amaterske djelatnosti – stručnjacima, znanstvenicima, folkloristima, etnomuzikolozima, etnolozima, etnokoreolozima, djelatnicima u kulturi, kulturno-umjetničkim udrugama i njihovim članovima, predstavnicima javnih uprava, lokalnih i regionalnih samouprava. Njegovi opći ciljevi su revalorizacija i podizanje ugleda kulturno-umjetničkom amaterizmu jer aktualni društveni stavovi i mišljenja nerijetko osporavaju tradicijskoj glazbi kao i cjelokupnoj amaterskoj djelatnosti, značajnu društvenu ulogu i značajke umjetničkog.
Struktura Zbornika sastoji se od:Predgovora urednika Dražena Jelavića, tajnika Hrvatskog sabora kulture, Pozdravnih riječi zamjenika ministrice kulture RH gospodina Berislava Šipuša, Prvog dijela sastavljenog od 15 cjelovitih radova sljedećih izlagača:
– red. prof. mr. art. Josip Jerković, dirigent: Obilježja i putevi hrvatskog pjevačkog amaterizma
– prof. dr. sc. Nikola Buble: Dalmatinska klapa i klapska pjesma u suvremenosti
– red. prof. Šime Vulelija: Amaterski puhački orkestri u Hrvatskoj (1977.-2014.)
– Vladimir Lukas, prof.: „Sanctus Domnio” vraća dostojanstvo mandolini
– Siniša Leopold, prof.: Tamburaški amaterizam u Hrvatskoj danas: Stanje i potrebe
– dr. sc. Stjepan Sremac: Folklorni amaterizam u Hrvatskoj 2014. godine: Stanje i potrebe
– dr. sc. Tvrtko Zebec: Međusobni utjecaji i odnosi struke i folklornog amaterizma: očuvanje i promjene
– Zlatko Kraljić: Amaterizam u umjetnosti ili kako pospremiti male ljude u donje pretince
– Božica Jelušić, književnica: Zavičajni pjesnici i njihovi doprinosi književnosti
– prof. dr. sc. Sanja Nikčević: Kazališni amaterizam ili važna karika koja popunjava praznine glavne kazališne struje
– Vlasta Kaurić, prof. mentor ritmike i plesa: Uloga i značaj Hrvatskog sabora kulture u razvoju plesnog amaterizma u Hrvatskoj
– Stanko Špoljarić, prof. pov. umjetnosti: Stilski i motivski rasponi te dostignuća u amaterskom likovnom stvaralaštvu
– Dejan Buvač, predsjednik Upravnog odbora HSK-a: Funkcioniranje zajednica kulturno – umjetničkih udruga u županijama
– Dražen Jelavić, prof.: Uloga HSK-a u prevladavanju krize kulturno – umjetničkog amaterizma RH
– mag. Igor Teršar, direktor Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti: Poveznica društvene kulture na lokalnoj i državnoj razini u Republici SlovenijiDrugog dijela Zbornika koji obuhvaća sažeto predstavljenu raspravu, odnosno glavne zaključke ili postulate Simpozija teTrećeg dijela u kojem su predstavljene biografije autora radova.
Informacije o dostupnosti Zbornika pronađite na www.hrsk.hr