2.4 C
Koprivnica
Petak, 22. studenoga 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
gruba povreda prava

Turski radnici za vrijeme gableca primili letke hrvatskog sindikata, poslodavac im idući dan uručio otkaze putem SMS poruke i poslao ih nazad u Tursku
T

Brojni radnici mjesečno su imali između 250-300 sati rada, odnosno radili su i više od 10 sati dnevno, a nedjeljom nešto kraće. Osim toga, požalili su se da im se prekovremeni rad, kao i rad u otežanim uvjetima rada ne plaćaju dodatno, te da ne ostvaruju naknadu plaće za vrijeme bolesti

Ne propustite

Na turske radnike, koji već mjesecima vrijedno rade na obnovi pruge, izgradnji drugog kolosijeka i svih popratnih elemenata na dionici između Koprivnice i Križevaca i dalje prema mađarskoj granici već smo navikli, no neki od njih prošlog su tjedna ekspresno poslani svojim kućama. Točnije, u četvrtak je grupa radnika dobila otkaze i to iz prilično bizarnog razloga.

Naime, njihova krivica je to što su dan ranije bili kontaktu sa Sindikatom graditeljstva Hrvatske (SGH), koji je provodio akciju informiranja radnika o pravima iz Kolektivnog ugovora za graditeljstvo. Da stvar bude bizarnije, predstavnici SGH prišli su turskim radnicima za vrijeme pauze za ručak i podijelili im letke, što su uskoro doznali njihovi nadležni. To im se, očito, nije svidjelo pa su iz Cengiza i Ci-Ay Mühendislika, dviju turskih tvrtki koje je angažirala HŽ infrastruktura, odmah reagirali i radnicima putem SMS poruke poručili da na njih više ne računaju.

Ta njihova reakcija prilično je uzburkala javnost, a u obranu turskih zaposlenika odmah su stali u SGH-u, gdje tvrde da ovakvo kažnjavanje radnika predstavlja najgrublju povredu prava na sindikalno organiziranje, koje je zajamčeno hrvatskim i međunarodnim pravom.

Mjesečno imali između 250 i 300 sati rada

– Ovu odluku najoštrije osuđujemo. Pravo na sindikalno organiziranje temeljno je pravo svakog čovjeka, zajamčeno Općom deklaracijom UN-a o ljudskim pravima, Konvencijom o slobodi udruživanja i zaštiti prava na organiziranje Međunarodne organizacije rada, kao i Zakonom o radu. Očekujemo da inspekcija postupi u skladu sa svojim ovlastima jer ima pravo kontrolirati i sankcionirati takvo postupanje – poručila je predsjednica SGH-a Jasenka Vukšić.

Foto: Ivan Balija
Otkaz su dobili oni koji rade na prugi između Koprivnice i Križevaca // Foto: Ivan Balija

Iz SGH su naglasili kako je važno da domaći i strani radnici imaju jednak tretman, odnosno istu plaću za isti rad, o čemu su informirali i predstavnike turskih poslodavaca. Iz razgovora s radnicima čuli su, pak, da se odredbe iz Kolektivnog ugovora grubo krše. Tako su brojni radnici mjesečno imali između 250-300 sati rada, odnosno radili su i više od 10 sati dnevno, a nedjeljom nešto kraće.

Traži se hitna reakcija inspektorata i uključivanje Države u slučaj

Osim toga, turski radnici su se požalili da im se prekovremeni rad, kao i rad u otežanim uvjetima rada ne plaćaju dodatno, te da ne ostvaruju naknadu plaće za vrijeme bolesti.

Zbog svega toga, osim hitne reakcije Državnog inspektorata, SGH traži da se u slučaj uključe Ministarstvo prometa, veza i infrastrukture te HŽ Infrastruktura kao investitor, budući da je riječ o projektu financiranom velikim dijelom sredstvima EU i ugovoru potpisanom s tvrtkama koje ne poštuju zakone Republike Hrvatske.

U međuvremenu, kao što smo napisali, turski radnici koji su ostali bez posla transportirani su u vlastitu zemlju, a hoće li se hrvatske službe izboriti za njihov povratak na radno mjesto, pokazat će vrijeme.

Foto: Ivan Balija
Foto: Ivan Balija
Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Boji se nemoći

FOTO/VIDEO Baka Štefa (83): Daj nam Bože svima biti na nogama do smrti

Baka Štefa (83) iz Lunjkovca, mjesta u općini Mali Bukovec, samački živi već dugo. Točnije, 22 godine, otkako joj...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×