U skladu sa sviješću o potrebi i važnosti razvijanja cjeloživotnog učenja kroz aktivniju suradnju s lokalnom zajednicom te zbog dugogodišnjeg Renesansnog festivala koji se odvija u neposrednoj blizini Osnovne škole ”Braća Radić” Koprivnica, ove nastavne godine u školi su započeli s radom na projektu Renesansa.
Projekt će se provoditi na razini cijele škole i u njemu će svojim radom i istraživanjem sudjelovati učenici svih razreda prema svojim interesima, mogućnostima i željama, a pod vodstvom svojih učitelja.
U projektu će sudjelovati učenici koji su dodatno zainteresirani za istraživanje i usvajanje znanja o Koprivnici i okolici u doba renesanse, uz pomoć i suradnju s lokalnom zajednicom – Muzejom grada Koprivnice, Knjižnicom i čitaonicom ”Fran Galović”, Crkvom sv. Antuna, Turističkom zajednicom i ostalim vanjskim suradnicima na projektu.
– Dana 30. rujna 2015. uvaženi povjesničar Dražen Ernečić iz Muzeja grada Koprivnice na trenutak nas je odveo u doba renesanse i ispričao nam zanimljive činjenice o bedemima, reberinima, legendi o ukletom gradu Kamengradu i Barbari Celjskoj. Stojeći na gradskim bedemima, saznali smo zašto su građeni od zemlje, a ne od kamena, tko je Bašću gradio i koliko dugo, kojeg su oblika bili bedemi, gdje se nalaze ostaci bedemskih revelina, što se nalazilo u oružani i dr. Na svako pitanje upućeno profesoru Ernečiću i sa svakim njegovim odgovorom otvarao nam se novi pogled na taj naš prekrasan spomenik u neposrednoj blizini škole. Zanimljivo je bilo čuti i mišljenje djece, možda budućih velikih istražitelja i arheologa, koliko važnim smatraju taj prostor i kako su mišljenja da bi naša Bašća trebala biti na višem stupnju zaštite – rekla je profesorica Lidija Molnar.
Nastavak ove priče, rad na projektu Renesansa, nova istraživanja i saznanja ubrzo slijede. Postoji puno ideja te profesori i učenici jedva čekaju ostvariti sve zamišljeno i naučiti mnogo toga novoga (zapravo ”staroga”) o našem kraju u vrijeme renesanse.