Podravski zbornik kontinuirano izlazi još od 1975. godine u publikaciji Muzeja grada Koprivnice, a u pripremi je i novi 49. broj.
Iz muzeja pozivaju dosadašnje i nove suradnike da pripreme svoje radove i dostave ih na adresu elektroničke pošte vpkovac@muzej-koprivnica.hr, osobno ili poštom u Galeriju Koprivnica do 1. srpnja.
– Radovi se zaprimaju isključivo u elektroničkom obliku sukladno Uputama suradnicima dostupnim na mrežnim stranicama Muzeja grada Koprivnice. Po zatvaranju poziva Uredništvo koje čini Vesna Peršić Kovač, Edita Janković Hapavel, Milivoj Dretar i Mario Kolar provest će postupak odabira radova te obavijestiti autore – ističu iz muzeja.
Dodaju da se prvo predstavljanje već tradicionalno planira uz proslavu Dana grada Koprivnice u studenom 2023. godine.
– Za sve one koji se prvi puta susreću s Podravskim zbornikom treba istaknuti da se radi o godišnjaku koji okuplja širok krug suradnika najrazličitijeg profila i fokusa zanimanja, a kojima je zajedničko istraživanje tema vezanih uz Podravinu – poručuju.
Spomenimo da su se tijekom gotovo pola stoljeća u Zborniku mogli pročitati radovi vezani uz područja poput povijesti, geografije, etnologije, antropologije, arheologije, povijesti umjetnosti, sociologije, gospodarstva, ekonomije, prirodoslovlja i književnosti i to kroz vremenski raspon od najstarijih povijesnih razdoblja do suvremenosti.
Bili su tu i radovi koji prate obljetnice udruga, ustanova ili osoba čije su aktivnosti u znatnoj mjeri pozitivno utjecale na razvoj lokalne zajednice i društva općenito.
Prema odluci Uredništva i ovogodišnji broj Zbornika zadržat će koncepciju u kojoj su radovi prema opsegu, načinu izrade i temama podijeljeni na nekoliko cjelina, a to su članci, prilozi, književni prilozi i podravsko nakladništvo.
– Moguće ih je prirediti u obliku opsežnijeg stručnog rada, popularnog kraćeg priloga ili književnog uratka. Zadržat će se i rubrika pod nazivom Podravske kronike u kojoj se čitateljima daje pregled najznačajnijih zbivanja tijekom godine, kao i predstavljanje prirodnih i kulturnih dobara Podravine fotografijom i kraćim tekstom na hrvatskom i engleskom jeziku na naslovnici Zbornika – ističu.
Iz Uredništva poručuju da i ovim brojem žele nastaviti dosadašnju praksu okupljanja autora koji regionalno pokrivaju područje Podravine od Pitomače do Ludbrega obrađujući različite teme.
– Zbornik je okupio velik broj suradnika, od kojih su neki svojim radovima prisutni od prvog broja do danas dok su drugi doprinos dali samo jednim radom. Cilj nam je zadržati dosadašnje suradnike čiji su radovi jamac kontinuiteta i kvalitete Zbornika, ali i privući nove koji će drukčijim pristupom i novim temama Zborniku dati novi smjer i pogled u budućnost – zaključuju.