U Srbiji su trenutno zaražene najmanje 102 osobe, a devet ih je već umrlo od groznice Zapadnog Nila, piše tportal.hr
Hrvatski zavod za javno zdravstvo zaprimio je dvije prijave o sumnji na groznicu u osoba koje su doputovale iz Srbije.
– U zadnjih nekoliko dana zaprimljene su dodatne dvije dojave o sumnji na istu bolest temeljem kliničke slike u osoba koje žive na području Hrvatske, za koje je dijagnostička obrada u tijeku – rekla je dr. Sanja Kurečić Filipović iz Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za tportal.hr
Nakon što se naprave pretrage u Referentnom centru Ministarstva zdravstva za dijagnostiku i praćenje virusnih zoonoza pri Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo.
Pitali smo u županijskom Zavodu za javno zdravstvo kakva je situacija po tom pitanju u podravsko-prigorskom kraju. Prema riječima dr. Danijele Pinter, epidemiologinje, u našem kraju nismo imali oboljelih od tog virusa, barem ne slučajeva koji bi bili prijavljeni.
– Prisutnost virusa u Republici Hrvatskoj prvi je puta potvrđena dokazom protutijela 1980. godine u ljudi, dok je sustavno praćenje proširenosti virusa započelo tek 2010. godine pilot studijom seroprevalencije u konja. Prvi su rezultati pokazali da je virus prisutan u istočnom i središnjem dijelu Hrvatske te Istri. Aktivni nadzor tijekom 2011. godine pokazuje trend porasta aktivnosti virusa u najistočnijim županijama. Nažalost već slijedeće godine utvrđena su i klinička oboljenja u ljudi također u županijama istočne Hrvatske. Niti 2013. godina nije prošla bez oboljenja u ljudi, ali u novoutvrđenom visokorizičnom području sjeverozapadne Hrvatske, uz porast seroprevalencije u konja u istočnim dijelovima Hrvatske. Zadnji podatak o oboljelima bio je prošle godine, osam slučajeva – objasnila nam je dr. Pinter.
Kada govorimo o simptomima, većina oboljelih imat će simptome slične gripi. To su vrućica, glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima, opća slabost, gubitak apetita, limfadenopatija, mučnina i povraćanje, Kod težih slučajeva mogu se javiti encefalitis, meningoencefalitis, meningitis, no to se događa većinom kod starijih osoba.
Prema riječima našeg poznatog biologa Gorana Šafareka, ovo vlažno i vruće vrijeme, pogoduje većem broju krvopija.
– To je svakako posljedica, indirektna, zbog klimatskih promjena. To je cijena tog ljudskog i bahatog ponašanja prema prirodi, a kada krenu suše, poplave, pa sad možda i taj virus, onda kukamo – zaključuje Šafarek.