Sreću, ali istovremeno i brojne izazove koje sa sobom nosi provođenje projekata financiranih novcem Europske unije, nažalost, na svojoj je koži osjetila udruga Bolje sutra grada Koprivnice. Kako ePodravina prva doznaje, Udruga ide u stečaj.
Potvrdila nam je to predsjednica ove udruge iza koje stoji dugogodišnji rad na poboljšanju života osoba s invaliditetom, Marija Mraz.
Epilog je to višegodišnjih problema s financiranjem projekata, a ponajviše onog centralnog, obnove bivšeg vojnog restorana u koprivničkom Kampusu.
– Da, točna je informacija da udruga odlazi u stečaj, pokušali smo tu informaciju zadržati u okvirima udruge već četiri godine kako znamo da problem postoji, zaštititi i Grad i naše korisnike, ali sad je došao trenutak kada to moramo i objaviti – kaže nam na početku razgovora Marija Mraz.
Problem je nastao oko računa kojeg je udruga trebala platiti jednom od izvođača radova na zgradi u Kampusu.
– Za troškove koje smo imali ostvarili smo posudbu banke, a kasnije kada su se projekti ocjenjivali, regulatorno tijelo koje vrši pregled provođenja projekta, odnosno SAFU (Središnja agencija za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije, op.a.), poslao nam je službeni odgovor da je izvođač izdao puno veće iznose računa nego su prosječni u Hrvatskoj za taj posao i udruzi je uzet sav novac – govori nam o problemima koji su nastali.
Ta situacija potvrđena je u srpnju ove godine kada je udruga primila i završno rješenje projekta.
– Udruga je u tom projektu imala novac, bilo je tu dovoljno sredstava da se izgradi cijela zgrada i sve bi bilo pokriveno da se nije dogodila ova situacija s izvođačem radova. No, SAFU nam nije ništa priznao iako smo tri puta bili na sastanku kod njih i upozoravali na to što se događa. No eto, udruga je morala platiti te velike iznose računa, a to nas je dovelo u bankrot – govori te dodaje kako udruzi nitko nije želio pomoći u toj situaciji, a banka je, naravno, sve naplatila.
Pomoć su tražili od Grada Koprivnice, koji je partner na projektu, no kako kaže, pomoć nije stizala.
– Iznos o kojem govorimo bio je 81 tisuća eura, dok se sada već popeo na 91 tisuću. Stalno sam govorila da će do ovoga doći, a ako u jednom Đurđevcu, gradu manjem od Koprivnice, djeluju dvije udruge i bilo je moguće pomoći, mišljenja sam da se to mogli i ovdje. Mi smo naravno taj novac planirali vratiti, tražili smo samo da nam se pomogne, no ispalo je ovako – kaže nam.
Dodatni problemi su nastali i nedavno, kada je udruzi u Kampusu trebala biti isključena struja.
– U gradu su nam rekli da je njihova partnerska uloga u projektu samo savjetodavna, no SAFU na to tako ne gleda. Partnerstvo je partnerstvo, uostalom to je i prostor od grada i trebalo bi gradu biti važno da jedna mala udruga tako obnovi jedan prostor. Problem sa strujom se sada rješava, iako ukazujemo na to još od veljače. Sada kada je došlo do toga da će nam isključiti struju u prostoru gdje imamo aktivnosti s našim korisnicima, nešto se počelo pomicati. Čekamo ugovor po kojem će grad preuzeti plaćanje režijskih troškova i obećano nam je da će se to napraviti – govori.
Što se nastavka rada udruge tiče vjeruju da će udruga nastaviti raditi u Kampusu.
– Osnovana je nova udruga, zakon nam nudi tu mogućnost, pa ćemo od sada djelovati pod istim nazivom, samo uz dodatak “plus” u imenu. Nakon tolikog niza godina i toliko postignutih rezultata, vjerujem da nitko i ne pomišlja da nas izbaci iz tog prostora. Bilo bi to kršenje ljudskih prava, a uostalom udruga je do sada uložila puno novaca u obnovu tog prostora – smatra Marija Mraz.
U prostor u Kampusu uloženo je 13 milijuna tadašnjih kuna, izgrađeno je unutarnjeg prostora 750 kvadrata, napravljena vanjska ovojnica i krov.
– Svakom je jasno da se tim novcem mogla izgraditi katedrala, a kako ne obnoviti ona stara zgrada. Jasno je odmah bilo da tu nešto nije u redu – kaže nam.
Na kraju, Marija Mraz na sve gleda pozitivno, otvaranjem nove udruge pruža im se mogućnost da nastave tamo gdje su stali i svojim korisnicima pruže mogućnost korištenja svih aktivnosti kao i do sada.
– Sve ćemo projekte nastaviti raditi kroz novu udrugu, jedna su se vrata zatvorila, druga smo otvorili. Ružna je to situacija, ali znamo da nismo krivi, no tako je kako je – zaključuje.
O ovoj smo temi kontaktirali izvođača radova kako bismo pokušali saznati nešto više o navodima Marije Mraz. S obzirom na moguć nastavak ove priče u pravosudnom sustavu, nije želio spominjati naziv tvrtke.
– Posao izvođenja radova na ovom objektu dobili smo putem javne nabave na kojoj smo ponudili najnižu cijenu. O daljnjem tijeku događaja ne bih volio govoriti zbog mogućih pravnih postupaka koji će slijediti, no što se cijena tiče, one su takve kakve jesu, a potvrđene su i ugovorom o izvršenju radova – rekli su nam iz tvrtke koja je provodila radove.
Također smo za komentar pitali Grad Koprivnicu i SAFU, a odgovore ćemo objaviti kada ih dobijemo.