Kako bi se smanjio broj neregistriranih obrtnika, odnosno onih koji zapravo rade na crno, Udruženje obrtnika Koprivnica pokrenulo je akciju “I ja sam registriran” kojom se želi smanjiti broj upravo takvih nelegalnih djelatnosti.
Tom nam je prigodom tajnik Udruženja Davor Nemedan pojasnio kakva je trenutna situacija na “crnom tržištu”.
– Smatramo da stvaranje nelojalne konkurencije i postojanje onih koji se bave nekom djelatnošću, a pri tome ne plaćaju potrebna davanja nije u redu prema onima koji rade legalno – započinje Nemedan.
Akciju je pokrenuta s ciljem da se građanstvo i aktivni registrirani obrtnici potaknu na to da još više prijavljuju one koji imaju neregistrirane obrte.
Davor Nemedan kaže nam kako su vrlo česte postale situacije u kojima pokušaji rada na crno idu toliko daleko da se putem društvenih mreža reklamiraju kao obrtnici, a oni u Udruženju znaju da taj obrt nemaju registriran u bazi obrtnika.
– U takvim situacijama naše članstvo reagira na te pojave jer jedni s drugima komuniciraju i znaju tko je, a tko nije registriran, pa smo dužni reagirati i ovakvom akcijom kako bi se taj broj pokušao smanjiti – nastavlja.
Do sada je broj prijava bio nešto manji, otprilike jedna do dvije mjesečno, a sada se taj broj povećao, te se nadaju se da će i ova akcija potaknuti da se broj prijava dodatno poveća.
– U prvih nekoliko dana kako je akcija izašla u medijima, već smo zabilježili pet prijava, a očekuje se da će se taj broj povećavati s dolaskom blagdana s obzirom na to da je taj period poznat kao onaj koji se korist za rad na crno – pojašnjava nelegalne preferencije građana.
Na pitanje kako dolazi do toga da se neregistrirani građani uopće odluče reklamirati po društvenim mrežama ne može nam dati odgovor jer je to dio koji preuzimaju nadležne institucije, ali dodaje kako je ta pojava sve učestalija.
Za kraj nas je zanimalo kakva je situacija na onom registriranom tržištu rada, te za kojim obrtima postoji najveći interes građana.
– Najviše se otvaraju obrti završnih građevinskih radova, s obzirom na to da je sada velika potražnja za tu djelatnost, pa obrti čišćenja, agencija za marketinške aktivnosti, poslovna savjetovanja, EU fondovi i slično – pojašnjava.
U godinama Korone broj otvaranih obrta je stagnirao, da bi se nakon toga on povećao za nekih 10 posto u odnosu na godine ranije.
Nemedan za kraj poziva sve koji žele postati obrtnici na besplatno savjetovanje o načinu pokretanja obrta i troškovima poslovanja istog.
– I uz rad kod drugog poslodavca građani mogu imati takozvani paušalni obrt, odnosno uz minimalne troškove od oko 100 eura mjesečno za doprinose, te oko 200 eura godišnje za porez mogu obavljati djelatnost obrta – pojašnjava mogućnosti tajnik Udruženja.
Prijave rada na crno mogu se napraviti pismenim ili usmenim putem na adresi Taraščice 19 u Koprivnici, telefonom na broj 048 222 394 ili e-mailom: uo.koprivnica@hok.hr. Udruženje obrtnika Koprivnica će sve prijave proslijediti u svoje ime nadležnim institucijama.