S preko 3.000 godina iskustva, Tradicionalna kineska medicina ostaje jedno od mnogih fascinantnih područja nama ne previše poznate kulture. Pokušat ćemo čitateljima približiti osnovne ideje, praksu, a s vremenom i neke specifične aspekte tematike.
Tradicionalna kineska medicina je jedistveni princip koji iza sebe ima dugu i bogatu povijest. Iako se u Kini i drugim istočnim kulturama prakticira tisućama godina, njena prihvaćenost na zapadu uvelike ovisi o društvenim i političkim okolnostima u pojedinim zemljama.
Zašto je to tako?
Razlike između istočnjačkih i zapadnih kultura su goleme. Gledajući kroz povijest, velika prostorna udaljenost je uvjetovala da se komunikacija između civilizacija istoka i zapada svede samo na trgovinu. Ekonomski interesi su svakako zaslužni za približavanje vrlo različitih kultura, ali su u isto vrijeme i ograničavali prelijevanje ideja jednostavno zbog svoje uske orijentiranosti.
Neophodno je bilo da prođe mnogo vremena, odnosno da se “svijet smanji” prije nego je tehnološki napredak zapadnog svijeta omogućio bolje povezivanje. Paradoksalno, upravo je ta izoliranost dala temelj razvoju u potpuno različitim smjerovima kojima danas možemo zahvaliti činjenicu da se zapadna i Tradicionalna kineska medicina tako dobro nadopunjuju.
Ono po čemu se ove dvije ideje toliko razlikuju je osnovni pristup čovjeku i svijetu. Zapad je orijentiran na segmentaciju znanja, na raščlanjivanje problema i usku specijalizaciju na određenom polju, ne bi li se sve više znalo o sve užem polju djelovanja.
Tako i zapadnjačka medicina ljudsko tijelo promatra kao niz odvojenih, specijaliziranih sustava, a znanje o njima temelji na dubinskoj analizi istih. Neki elementi koji su dio prakse Tradicionalne kineske medicine, poput energetskih tokova u tijelu, odnosno meridijana, za zapadnjačku medicinu niti ne postoje. Pošto nisu opipljivi, odnosno njihovo postojanje se može dokazati tek posredno, nemoguće ih je detaljno analizirati i zbog toga bivaju odbačeni.
I samo tijelo, budući da je fizički odvojeno od okoline, promatra se kao zatvoreni sustav na koji utječe okolina (faktori stresa), ali nije energetski povezan s tom istom okolinom.
Tradicionalna kineska medicina u samoj svojoj osnovi nosi ideju neraskidive povezanosti svih elemenata koji čine percipiranu stvarnost, odnosno čovjeka na svom fizičkom, mentalnom i emocionalnom nivou s okolinom i svim drugim bićima.
Tek s nedavnim razvojem modernih znanosti poput fizike, nama na zapadu postaje jasnije u kojoj su mjeri istočnjački narodi u pravu. To ne znači da treba odbaciti jednu ideju da bi se prihvatila druga, već da je potrebno uzeti najbolje od oba svijeta. Pravi napredak je moguć tek kad smo dovoljno otvoreni da možemo prihvatiti novu i drugačiju ideju te ne dozvoliti strahu od nepoznatog da nas ograničava. Često je potrebno da se nađemo u kritičnoj situaciji prije nego “pogledamo preko ograde”. Upravo na ovaj način Tradicionalna kineska medicina na mala vrata ulazi u naš svijet.
Prije donošenja odluka potrebno se informirati. Stoga smo odlučili da na ovaj način podijelimo informacije koje bi mogle biti od pomoći. Namjera nam je da kroz jednu seriju članaka ukratko objasnimo povijest, osnovne principe i neke praktične načine na koje Tradicionalna kineska medicina rješava probleme koji su nažalost dio naše svakodnevnice.