23.1 C
Koprivnica
Ponedjeljak, 17. lipnja 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Uz 100. godišnjicu početka Prvog svjeskog rata (1914.-1918.): Ruska emigracija u Koprivnici
U

Ne propustite

Ove godine navršava se stota obljetnica od početka Prvog svjetskog rata. O toj temi postoji obilje pisane literature, a u digitalnoj sferi pokrenut je veliki projekt Europeane (Europske digitalne knjižnice), započet 2011. godine suradnjom engleskog Sveučilišta Oxford i Njemačke nacionalne knjižnice. Projektom je prikupljen obiman dokumentacijski materijal – predmeti, fotografije, priče, uspomene. Knjižnica i čitaonica „Fran Galović” Koprivnica prošle je godine postala član Europeanine mreže narodnih knjižnica te se projektom „Dan prikupljanja sjećanja na Veliki rat” namjerava uključiti u obilježavanje stogodišnjice Prvog svjetskog rata 1914.-1918.

Nadovezujući se na ovu temu, odnosno na vrijeme poraća, skrećemo pozornost na jedan iznimno zanimljiv životopis koji se nalazi u fondu koprivničke knjižnice. Riječ je o knjizi Pod teretom Vladimira Aleksejeviča Mošina (Pančevo, 2008.), kroz čiji su se život isprepleli ključni događaji 20. stoljeća – prvo u njegovoj domovini Rusiji, iz koje je emigrirao, a potom sve ono što se zbivalo u Jugoslaviji u koju je doselio 1921. Knjiga ima oko 250 stranica, a zanimljivo je da u njoj  opisuje i svoj život u Koprivnici između 1921. i 1932. godine.

Rođen je u Sankt Peterburgu 1894. u obitelji koja je njegovala živi interes za književnost i umjetnost, što je zasigurno utjecalo na formiranje mladog Vladimira, a s druge strane svjedoči o visokom kulturnom nivou ruske inteligencije. Kao student u vrijeme Prvog svjetskog rata našao se na galicijskom i kavkaskom frontu, a kasnije je studirao u Tiflisu (Tbilisi) i Kijevu. U Kijevu se bavio i kazalištem te upoznao buduću suprugu, Olju. Mobiliziran je u vojsku „bijelih” koja se borila protiv Crvene armije, na kraju je bio među emigrantima koji su bježali na Zapad. Putovanje brodom dovelo ih je u luku Bakar odakle je grupa od pedeset emigranata vlakom prebačena u Koprivnicu 3. siječnja 1921. Mošinovi su bili smješteni u hotelu „Car” i toplo primljeni u novu sredinu u kojoj su se dobro snašli. Oboje su radili na ondašnjoj gimnaziji. Vladimir Mošin predavao je povijest i geografiju, a supruga Olga francuski jezik. Dragocjena su njegova sjećanja i opisi Koprivnice i njenih stanovnika, a pogotovo kulturna prožimanja došljaka i domaćih koja se mogu promatrati unutar šireg konteksta utjecaja ruske emigracije na jugoslavensku sredinu, o čemu u literaturi dosta pisalo. U Koprivnici su ostali sve do 1932., kada je koprivnička gimnazija privremeno  zatvorena zbog demostracije učenika, a Mošinovi su dobili premještaj i odselili u Pančevo.

U Zagrebu, Beogradu i Skoplju Vladimir Mošin ostvario je zavidnu znanstvenu karijeru. Bio je jedan od najistaknutijih bizantologa i stručnjak za pomoćne povijesne znanosti, a velik je i njegov doprinos kulturi sredina u kojima je boravio. Umro je u Skopju 1987. godine.

I za kraj, kao zanimljivost spomenimo da je ova knjiga objelodanjena ponajprije zahvaljujući nastojanjima više bibliotekarke knjižnice iz Pančeva (gdje su Mošinovi također živjeli), Nesibe Palibrk-Sukić, koja je prevela sjećanja Vladimira Mošina s ruskog te napisala predgovor.

Pripremila: Josipa Strmečki, viša knjižničarka u Stručno-znanstvenom odjelu

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

To je to

Tko ima bolji stil? Ove dvije zgodne frendice očaravaju, svaka ima svoj tajni adut

Zgodne frendice na špici su ovog vikenda privukle pozornost svojom bezbrižnom elegancijom. Kad bi morali i birat čiji nam se...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×