Zbirka naivnog slikarstva i kiparstva sadrži preko 300 radova Hlebinske škole, a zbirka etnografskog tekstila preko 300 predmeta posoblja s područja Podravine i Zagorja, ali i odjevnih predmeta s područja Bosne.
Hrvoje Neimarević, umirovljeni liječnik neuropsihijatar, jučer, u utorak, potpisao je darovni ugovor o donaciji zbirke etnografskog tekstila, naivnog slikarstva i kiparstva Muzeju grada Koprivnice.
– Ovo je izuzetna proslava, a građa predstavlja veliku vrijednost. Obećajem da ćemo sa zbirkom postupati stručno, uvažavajući značaj predmeta te donacije – istaknuo je Marijan Špoljar, ravnatelj Muzeja.
Helena Kušenić, kustosica Galerije naivne umjetnosti Hlebine, istaknula je da se ovom donacijom njihova zbirka povećava gotovo duplo.
– Ovime, kroz drugu i treću generaciju autora, popunjavamo neke praznine koje smo imali. Međutim, dobili smo i djela autora prve generacije, a to su izuzetno vrijedni crteži Mirka Viriusa, vrijedna djela Franje Filipovića i Franje Vujčeca – pojasnila je.
Dodala je kako im je izuzetno drago da u Galeriji postoji i zbirka u zbirci, odnosno da imaju više od 100 radova Ane Matine koju su već izložili u jednom ciklusu kojim predstavljaju autore koji su na nekakvoj granici između naive i neke druge vrste umjetnosti, upravo kako bi razbili mit o tome da je naiva samo jednocrtan način gledanja i stvaranja.
Zbirka naivnog slikarstva i kiparstva sadrži preko 300 radova Hlebinske škole, a zbirka etnografskog tekstila preko 300 predmeta posoblja s područja Podravine i Zagorja, ali i odjevnih predmeta s područja Bosne. Ova velika zbirka dr. Neimarevića, koji je bio dugogodišnji rukovoditelj neuropsihijatrijske službe u Koprivnici, nastajala je od 1960. godine uz pomoć njegove supruge Eleonore Neimarević.
– Kada sam počeo raditi u ovom kraju Podravine, družio sam se s mnogim umjetnicima naivcima koji su tada još bili u anonimnoj fazi i tek su se počeli afirmirati i malo im je imponiralo da jedan selski doktor hoće doći k njima u kuću – prisjeća se dr. Neimarević i objašnjava kako je naiva svojedobno bila toliko tražena da su cijene postale enormne i sve je otišlo u inozemstvo.
Istaknuo je kako nije bitno koliko je novaca u ove umjetnine uloženo, već je bitno da je ova zbirka sačuvana.
– Važno je da naše folklorno blago ne ode u zaborav. U današnje doba zaboravljaju se djela i ljudi, sve nekako nestaje. Nadam se da kad ovo uđe u jedan muzej, da će se o tome voditi računa, da će se to izlagati, da će se znati tko je to radio, a znat će se valjda i tko je poklonio. Drago mi je da je to u Koprivnici gdje sam ja gradio cijelu svoju karijeru – zaključio je dr. Neimarević.