Školska godina počinje za manje od mjesec dana, 4. rujna, a policija će olakšati mališanima prve dane u školskim klupama provođenjem akcije Poštujte naše znakove.
Tijekom provedbe akcije policijski službenici će u zonama škola vršiti pojačani nadzor prometa, pri čemu će se posebna pozornost posvetiti poštivanju prednosti prolaska pješacima prilikom prelaska cesta na obilježenim pješačkim prijelazima, poštivanju ograničenja brzina kretanja vozila, poštivanju značenja svjetla semafora, te zaustavljanju i parkiranju vozila. U sklopu svojih aktivnosti, policijski službenici će vršiti i nadzor autobusa kojima se organizirano prevoze djeca do škola.
Održat će se i edukativna predavanja u svim prvim razredima osnovnih škola na području Policijske uprave, ali i edukativna predavanja roditeljima učenika prvih razreda putem roditeljskih sastanaka.
Tu je i prometna učilica, na adresi http://ucilica.skole.hr, kojom roditelji i djeca mogu učiti o ponašanju u prometu.
Voditeljica Odsjeka za sigurnost cestovnog prometa Policijske uprave koprivničko-križevačke Mirela Škvorc istaknula je neke od savjeta koji mogu pomoći mališanima i njihovim roditeljima da na što sigurniji način krenu prvi puta u školu kao sudionici prometa.
– Roditelji bi trebali pripremiti i educirati djecu prije prvog dana škole. Neka im objasne da ceste nisu za igru, neka odaberu rutu dolaska do škole i njome prošeću s djetetom, ne nužno najkraćim putem, ali najsigurnijim. Djetetu objasnite kuda se kretati, kako sigurno prijeći cestu, što znače prometni znaci na koje nailazi, te što znače svjetla semafora ukoliko se na putu i oni nalaze. Djeca moraju naučiti da prilikom prelaska ceste pogledaju lijevo, desno i ponovno lijevo, da po nogostupu hodaju bliže kućama, a ako hodaju kolnikom, da idu uz lijevi rub kako bi vidjeli nadolazeće vozilo – neki su od savjeta.
Osim toga, ako će dijete roditelji voziti automobilom u školu, a kod škole postoji parkiralište, uvijek na njemu treba parkirati vozilo. Ako parkirališta nema, uvijek treba zaustaviti vozilo na propisan način uz rub ceste koji je bliži školi kako dijete ne bi moralo pretrčavati cestu.
Treba voditi računa i o tome da dijete u automobilu bude vezano, a ako je niže od 150 centimetara, da bude u odgovarajućoj sjedalici ili postolju.
Evo još nekih savjeta i za vozače:
– nemojte pretjecati vozila koja su zaustavljena ispred obilježenih pješačkih prijelaza radi propuštanja pješaka,
– prilikom zaustavljanja ili parkiranja svojih vozila, vodite računa da zaustavljeno ili parkirano vozilo ne ometa kretanje pješaka i ne ugrožava promet.
– nemojte vozila zaustavljati ili parkirati na nogostupima, pješačko-biciklističkim stazama, biciklističkim trakama, te u neposrednoj blizini raskrižja jer na taj način djeci onemogućavate korištenje nogostupa ili im zaklanjate vidik pa nemaju dobru preglednost raskrižja,
– s povećanim oprezom sudjeluju u prometu na cestama u zonama škola.
Tijekom prošle školske godine u prometnim nesrećama na našem području sudjelovalo je 49 djece. U ovim nesrećama ozlijeđeno je devetoro djece od čega su dva djeteta teže ozlijeđena, dok je šestero djece lakše ozlijeđeno.
Analizirajući podatke o svojstvu sudionika, utvrđeno je da su djeca u prometnim nesrećama sudjelovala kao putnici u osobnim vozilima (35), vozači bicikala (5) i pješaci (6).
Kako bi podigli svijest o sigurnosti djece u prometu i upozorili vozače na pojačan oprez, Nacionalni program sigurnosti cestovnog prometa snimio je dva spota za dvije pjesme koje je izveo Band aid za sigurnost prometa, koji čine Zdenka Kovačiček, Ivana Marić, Davor Gobac, Mirko Švenda Žiga, Sandi Cenov i mnogi drugi. Pogledajte spotove za pjesme Kuda juriš i Vozio je momak i pazite u prometu!