Da se Drava s pravom smatra Europskom Amazonom pokazuje i primjer videa kojeg nam je poslao čitatelj Marin Lončar.
Na videu snimljenom ispod mosta kod Botova može se vidjeti rak kako bezbrižno šeće dravskim dnom. Gimnazijski profesor Miroslav Samardžić kazao nam je kako se na videu može vidjeti signalni rak, latinskog naziva Pacifastacus leniusculus.
– To je invazivna sjevernoamerička vrsta koja se prije nešto više od 10 godina proširila cijelim tokom rijeke Drave i danas je njegova populacija u vrlo gusta – naglasio je.
Autohtoni riječni rak iskorijenjen zbog parazita
Samardžić je istaknuo kako je nekada istu ekološku nišu u Dravi zauzimao autohtoni riječni rak, Astacus astacus.
– Njegova populacija je iskorijenjena zbog parazita koji uzrokuje račju kugu, Aphanomyces astaci, a koja je prenesen na populacije europskih rakova s otpornih srodnih vrsta sjevernoameričkih rakova, kao što je signalni rak – pojasnio je.
“Bilo bi mi drago da u Dravi ponovo možemo vidjeti autohtonog riječnog raka”
Samardžić je istaknuo kako bi mu bilo draže da u Dravi ponovo možemo vidjeti autohtonog riječnog raka.
– Nakon širenja signalnog raka, šanse za to su neznatne jer ove dvije vrste zauzimaju istu ekološku nišu zbog čega istiskuju jedna drugu iz istog staništa – kazao je.
Samardžić pojašnjava kako ovi rakovi imaju značajnu ulogu u hranidbenoj mreži Drave.
– Vrlo su grabežljivi, hrane se svim sitnijim organizmima koje uspiju savladati pa često hvataju sitnije ribe, rakušce, mekušce… Sami su plijen grabežljivim vrstama riba, vidri, divljim svinjama i pticama močvaricama – zaključio je.