Čini se da je fronta koja nas je pohodila u utorak ujutro ipak bila ono što se u popularnoj meteorologiji zove summerkiller, odnosno “ubojica ljeta”. Daleko od toga da je s ljetom svršeno, ali onih pravih, teških ljetnih vrućina neko vrijeme neće biti.
Ulazimo u kasno ljeto, noći su osjetno dulje, a jutra svježija. Minimalne temperature ovih dana u Koprivnici kretale su se oko 11 – 12 stupnjeva dok najviše dnevne nisu prelazile 26, osim u petak kada smo malo prešli 28. Kao i obično, u drugoj polovici kolovoza osjetili smo prvi sramežljiv dašak nadolazeće jeseni.
Ipak, za vikend nam se vraća ljeto. Da, jutra će i dalje biti pomalo friškasta, ali više ne toliko. Danju idemo do tridesetak stupnjeva, bit će nešto umjerene naoblake, ali i dosta sunca. Neće biti nekog posebnog vjetra, tek će u nedjelju lagano zapuhati južni povjetarac. Noći će nam, pak, osvjetljavati pun Mjesec. Bit će to jedan od onih “plavih Mjeseca”, a zašto – pročitajte malo niže.
Nova promjena vremena stiže u ponedjeljak. O detaljima je još rano govoriti; čini se da od sredine dana možemo očekivati jače naoblačenje te krajem poslijepodneva i navečer pljuskove i grmljavinu. Ponovno će zapuhati sjeverac i temperature će u danima nakon toga biti nešto niže od prosjeka za kraj kolovoza. Tu i tamo može se pojaviti još naznaka jeseni, u obliku lokalne magle ili niske naoblake.
Ukratko: lijep vikend, u ponedjeljak pogoršanje, sljedeći tjedan svježije.
Što je to “plavi Mjesec”
U suvremenoj “narodskoj” astronomiji postoje dvije definicije “plavog Mjeseca”. Jedna kaže da je to drugi uštap (pun Mjesec) u jednom kalendarskom mjesecu. No, to je zapravo pogrešna interpretacija starog sjevernoameričkog poljoprivrednog almanaha. Prema izvornom tumačenju, plavi Mjesec je uštap “viška” – događa se kada ih u godini ima 13 umjesto 12 – i nije drugi u kalendarskom mjesecu nego treći u godišnjem dobu koje ih ima četiri.
Upravo je takav pun Mjesec koji nam dolazi u nedjelju, 22. kolovoza. Jedan smo imali 24. lipnja, drugi 24. srpnja, treći je 22. kolovoza i četvrti će biti 21. rujna. Sva četiri su unutar kalendarskog ljeta, treći je dakle “plavi” premda je jedini u svom mjesecu.
Ta “pojava” i nije tako rijetka, događa se svake dvije-tri godine. Ipak, u jeziku se udomaćilo značenje plavog Mjeseca kao nečega što se ne događa često. Engleski ima i frazu once in a blue moon.
I na kraju, Mjesec neće doslovno biti plave boje – izgledat će kao i svaki drugi. Navikli smo da je crven ili narančast pri izlasku i zalasku. Teoretski nekad može biti i plav, ali rijetko, nakon vulkanskih erupcija ili velikih šumskih požara.